Kina në prag të pushtimit të Tajvanit. Situata përkeqësohet pas vizitës së Pelosit

Komanda Ushtarake Lindore e Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës (PLA) tha se kreu gjuajtje me rreze të gjatë në sulme precize në zona specifike në pjesën lindore të ngushticës së Tajvanit rreth orës 13:00 me orën lokale (05:00 GMT).

Sulmet, pjesë e stërvitjeve të planifikuara, arritën “rezultatet e pritshme”, tha ai.

Stërvitjet më të mëdha ushtarake të Kinës në detet përreth Tajvanit pasojnë vizitën e politikanes amerikane Nancy Pelosi.

Pelosi, politikanja më e lartë amerikane që ka vizituar Tajvanin në 25 vjet, e bëri këtë udhëtim si pjesë e një turneu më të gjerë aziatik.

Kina e kundërshtoi me forcë udhëtimin dhe e quajti atë një shkelje të sovranitetit të saj, sepse ajo pretendon se ishulli vetëqeverisës është si territor i saj dhe është zotuar ta bashkojë atë me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme.

Pekini kishte paralajmëruar për pasoja të rënda nëse Pelosi do ta vizitonte.

Më vonë ajo njoftoi ato që i quajti stërvitje ushtarake “të nevojshme dhe të drejta” në detet rreth Tajvanit dhe ministria e saj e mbrojtjes ka pranuar se disa stërvitje mund të shkelin ujërat territoriale të Tajvanit.

Read Previous

Qeveria shpall konkursin për administratorët e bashkive në falimentim

Read Next

Në kulmin e sezonit turistik, tregtarët e pijeve freskuese lajmërojnë rritjen e çmimeve 5-10%