Kina humbet sfidën ‘zero-Covid’. Rastet kanë qenë mbi zero për shtatë javë

Ndërsa bota lufton me variantin e ri të koronavirusit Omicron, Kina është e vendosur si kurrë më parë për të eliminuar Covid-19 brenda kufijve të saj – por ajo nuk ka qenë në gjendje ta arrijë këtë objektiv ambicioz për shtatë javët e fundit.

Që nga 17 tetori, Kina ka raportuar të paktën një rast të transmetuar lokalisht çdo ditë, pasi shpërthimet lokale vazhdojnë të shpërthejnë njëra pas tjetrës me ndërprerje gjithnjë e më të shkurtra. Ndërsa ngarkesa e rasteve zbehet në krahasim me ato të shumë vendeve — përfshirë Shtetet e Bashkuara, të cilat mesatarisht kanë më shumë se 100,000 raste të reja në ditë — shpërthimet e pandërprera nënvizojnë sfidën në rritje me të cilën përballet Kina për të mbajtur infeksionet në zero, raporton CNN.

Për më shumë se një vit, Kina ka qenë shumë efikase në frenimin e shpërthimeve lokale me testime masive, bllokime të menjëhershme, mbikëqyrje vigjilente dhe karantina të gjera – gjatë gjithë kohës, duke e mbajtur kufirin të mbyllur. Si dëshmi e suksesit të këtyre masave, asnjë vdekje e vetme e lidhur me Covid nuk është raportuar në vend që nga fundi i janarit. Megjithatë, kohët e fundit, autoritetet kanë përdorur masa gjithnjë e më të rrepta, duke vënë në karantinë jo vetëm banorët që kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me një person të infektuar, por edhe kontakte dytësore dhe njerëz që ndodhen në të njëjtën zonë të përgjithshme pothuajse në të njëjtën kohë.

©Kumtari.al

Read Previous

Rriten prurjet në Drin e Mat, disa fshatra pa energji elektrike, përmbytjet në prag

Read Next

Saimir Hoxha e arrestoi në flagrancë Aldi Ramën kohë më parë