Kancelari austriak do të takohet me Putinin në Rusi mes paralajmërimeve për ofensivë të re kundër Ukrainës

Kancelari i Austrisë do të takohet të hënën me Vladimir Putin, takimi i parë ballë për ballë i presidentit rus me një lider të BE-së që kur urdhëroi pushtimin e Ukrainës, mes paralajmërimeve për një ofensivë të re dhe bombardime në lindje.

Sipas The Guardian, Karl Nehammer tha se takimi do të zhvillohet në Moskë dhe se Austria kishte një “pozicion të qartë për luftën ruse të agresionit”, duke bërë thirrje për korridore humanitare, një armëpushim dhe hetim të plotë të krimeve të luftës.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar paralajmëroi të hënën në mëngjes se forcat ruse mund të përdorin armë fosfori në Mariupol ndërsa luftimet për qytetin intensifikohen. Ai përmendi përdorimin e mëparshëm të municioneve nga ushtarët rusë në Donetsk.

©kumtari.al

Read Previous

Elon Musk nuk do t’i bashkohet bordit të Twitter, thotë shefi ekzekutiv i kompanisë

Read Next

Britania e Madhe paralajmëron se Rusia se mund të përdorë municione me fosfor në Mariupol