Joe Biden vizitë surprizë në surprizë në Kiev/ BBC: Ja pse është kaq e rëndësishme

Nga James Waterhouse, BBC

Presidenti amerikan, Joe Biden ka bërë një vizitë të papritur në Kiev.

Ai do të takohet me presidentin Volodymyr Zelenskyn në ditën kur Ukraina përkujton vdekjen e 107 personave gjatë protestave antiqeveritare nëntë vjet më parë.

Kievi ka njohur disa vizita zyrtare, por këtë herë është ndryshe.

Fakti që presidenti i SHBA po takon liderin e Ukrainës në zemër të kryeqytetit, në mes të një konflikti në shkallë të gjerë, është domethënës dhe simbolik.

Në pothuajse një vit nga pushtimi në shkallë të plotë, ajo i dërgon një mesazh të qartë Moskës: se Amerika dhe Perëndimi nuk do të shmangin mbështetjen e Ukrainës.

Read Previous

Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet në Brazil

Read Next

20 shkurti, dita e triumfit të shqiptarëve mbi barbarinë komuniste! Dita e kujtesës tonë kombëtare!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *