Italia rrit çmimet e muzeve për të financuar dëmet nga përmbytjet

Kur përmbytjet vdekjeprurëse goditën rajonin verior italian të Emilia-Romagna muajin e kaluar, mijëra viktima e gjetën veten të zhvendosur. Në qytetin e Ravenës, banorët shtëpitë e të cilëve u dëmtuan nuk kishin ku të shkonin – derisa muzeu arkeologjik Classis aty pranë hapi dyert.

“Të shihje muzeun tonë plot me njerëz, rreth 800, me të paktën 150 qentë e tyre, dhe duke qenë në gjendje të mirëpresim të gjithë në bukurinë e trashëgimisë sonë ishte shumë prekëse,” tha në atë kohë Francesca Masi, drejtore e Fondacionit RavennAntica. sipas Stefano Luppit të Gazetës Art. “Shumë nga qytetarët që mundën të kthehen në shtëpitë e tyre këtë mëngjes premtuan se do të kthehen këtu për të vizituar.”

Tani, muzetë e Italisë po luajnë sërish rolin e tyre për të ndihmuar në rimëkëmbjen e përmbytjeve. Këtë verë, çmimet e pranimit në muzetë shtetërorë do të rriten 1 € (1,1 dollarë) si pjesë e një pakete ndihme të miratuar rishtazi prej 2,2 miliardë dollarësh, raporton Frances D’Emilio nga Associated Press (AP).

Fondet e mbledhura do të shkojnë për riparimet e institucioneve kulturore, shumë prej të cilave u dëmtuan rëndë nga fatkeqësia natyrore. Një studim zbuloi se përmbytjet dëmtuan 75 monumente, 6 vende arkeologjike dhe 12 biblioteka, raporton Angela Giuffrida e Guardian. Në Muzeun Guerrino Tramonti në qytetin e Faenzas, uji përmbyti 1800 qeramika dhe piktura në një depo dhe dëmtoi dhomat e ekspozitës së muzeut, sipas Rebecca Ann Hughes të Euronews. Në Museo delle Cappuccine të Bagnacavallo-s, uji dëmtoi gjashtë afreske në ruajtje.

Përpjekjet për restaurimin e librave dhe dokumenteve nga bibliotekat e rajonit janë duke u dëmtuar nga uji dhe balta. Tekstet, disa prej të cilave datojnë në shekullin e 16-të, po ngrihen në një përpjekje për t’i ruajtur ato.

“Ne zakonisht e përdorim këtë proces për frutat dhe perimet e pjekura brenda tre orëve pas korrjes, por kurrë nuk prisja që kjo procedurë e shpejtë mund të ishte e dobishme edhe për trashëgiminë tonë letrare,” thotë Bruno Piraccini, president i Orogel, një kompani ushqimesh të ngrira që po punon me bibliotekat.

Ndërsa të gjithë pajtohen se riparimi i dëmeve në institucionet e trashëgimisë kulturore është kritik, jo të gjithë mendojnë se rritja e pranimeve është mënyra më e mirë për të paguar faturën. “Unë nuk mendoj se kjo politikë është e drejtë, qoftë edhe për një mungesë të dukshme të barazisë sociale,” thotë Giuliano Volpe, një arkeolog në Universitetin e Bari. “Vendi duhet të ndihmojë të rinjtë dhe të papunët.”

Pas përmbytjeve, aktivistët e klimës e lyen me të zezë ujin e shatërvanit Trevi të Romës; disa shkencëtarë e kanë lidhur përmbytjen me ndryshimet klimatike, pasi vitet e thatësirës së rëndë përkeqësuan efektin e shirave të rrëmbyeshëm, duke shkatërruar sektorin bujqësor të rajonit dhe vendpushimet e njohura turistike. Përmbytjet shkaktuan të paktën 14 viktima.

“Kam jetuar këtu për 70 vjet dhe nuk kam parë kurrë diçka të tillë,” i thotë Lino Lenzi, një 80-vjeçar banor i rajonit, Davide Ghiglione dhe Sofia Bettiza të BBC News.

Stefano Bonaccini, guvernatori i Emilia-Romagna, theksoi gjithashtu shkatërrimin e shkaktuar nga ngjarja. Ndërsa ishte mirënjohës për miratimin e shpejtë të qeverisë për një paketë ndihme, ai tha në një konferencë për shtyp se rajoni “ka plagë dhe do t’i ketë ato për një kohë”, sipas AP.

“Ka njerëz që humbën gjithçka,” shtoi ai, “ose që humbën pothuajse gjithçka.”/Smithsonian-Kumtari.al

Read Previous

Një në katër persona mbi 60 vjeç në 2023-in, vendi i papërgatitur për moshat e vjetra

Read Next

“Lavd për misterin: Një poemë për Europën”/ Lexoni poezinë që NASA do t’i dërgojë hënës së Jupiterit