Imazhet satelitore tregojnë për varre masive pranë Mariupolit

 Gazeta Kumtari 

Imazhet e reja satelitore tregojnë ato që duket të jenë varreza masive pranë Mariupolit dhe zyrtarët lokalë akuzuan Rusinë se ka varrosur deri në 9,000 civilë ukrainas atje, në një përpjekje për të fshehur masakrën që po ndodh në rrethimin e qytetit port.

Imazhet u shfaqën të enjten, vetëm disa orë pasi presidenti rus Vladimir Putin deklaroi fitoren në betejën për Mariupolin, pavarësisht nga prania e rreth 2,000 luftëtarëve ukrainas që ishin ende të strehuar në një fabrikë gjigante çeliku. Putin urdhëroi trupat e tij të mbyllnin fortesën “në mënyrë që të mos kalonte as një mizë” në vend që ta sulmonin atë.

Ofruesi i imazheve satelitore Maxar Technologies publikoi fotot, të cilat tha se tregonin më shumë se 200 varre masive në një qytet ku zyrtarët ukrainas thonë se rusët kanë varrosur banorët e Mariupolit të vrarë në luftime. Imazhet treguan rreshta të gjatë varresh që shtriheshin larg nga një varrezë ekzistuese në qytetin Manhush, jashtë Mariupolit.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit Vadym Boychenko akuzoi rusët se “fshehin krimet e tyre ushtarake” duke marrë trupat e civilëve nga qyteti dhe duke i varrosur në Manhush.

Varret mund të mbajnë deri në 9,000 të vdekur, tha të enjten Këshilli Bashkiak i Mariupolit në një postim në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Boychenko i etiketoi veprimet ruse në qytet si “Babi Yar i ri”, një referencë për vendin e masakrave të shumta naziste në të cilat u vranë rreth 34,000 hebrenj ukrainas në vitin 1941.
©kumtari.al

Read Previous

Vijojnë tensionet në Jerusalem, përleshje midis policisë izraelite dhe palestinezëve në xhaminë Al-Aksa

Read Next

Pandemia nxiti reklamat e fshehura për barnat, AMA tërhoqi vëmendjen në 25 raste