“Hynë në Mar-a-Lago si kriminelë të rëndomtë”/ Trump-it nuk i del “inati” me agjentët e FBI

Ish-presidentit amerikan Donald Trump “nuk i ka dalë inati” me FBI, pasi e ka sulmuar hapur lidhur me aksionin e javës së kaluar, ku u bastis rezidenca e tij në Mar-a-Lago.

“DD dhe FBI sapo m’i kthyen pasaportat. Faleminderit! Fatkeqësisht, kur më bastisën shtëpinë time në Mar-a-Lago, 8 ditë më parë, ata thjesht hapën krahët dhe rrëmbyen gjithçka, njësoj siç do të bënte një kriminel i zakonshëm. Kjo nuk duhet të ndodhë në Amerikë!”, shkroi Trump në TruthSocial.

Më parë u raportua se FBI ia kishte kthyer Trumpit tre pasaportat që u morën gjatë aksionit.

Ndërkohë, New York Times raportoi të martën pasdite se ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë Pat Cipollone dhe zëvendësi i tij Patrick Philbin u intervistuan nga FBI në lidhje me kutitë që Trump mori me vete kur u largua nga Zyra Ovale dhe i ruante në shtëpinë e tij në Florida.

Philbin u intervistua këtë pranverë dhe ka thënë se është përpjekur t’i kthejë materialet e Arkivave nga Trump në arkiv, por ish-Presidenti sipas tij i ka thënë: “Nuk është e tyre, është e imja”.

Trump ktheu 15 kuti me material në Arkivin Kombëtar në janar, por më pas Departamenti i Drejtësisë lëshoi ​​një thirrje për dorëzimin e materialeve shtesë në maj, me agjentët që shkuan në Mar-a-Lago në qershor për t’i marrë ato.

Të paktën një avokat i Trump nënshkroi një dokument që thoshte se i gjithë materiali me shenja të klasifikuara ishte kthyer, por deklarata e FBI-së për të marrë urdhrin e kërkimit për të bastisur Mar-a-Lago mund të japë detaje shtesë për atë që hetuesit besonin se kishte mbetur.

Read Previous

Elon Musk e lajmëron në Twitter: Do të blej Manchester United

Read Next

“Larg duart nga fëmijët tanë” – Protestë masive kundër marshimit LGBT në Serbi