“Hajdut”/ Aktivistët përplasen me Arben Ahmetajn para Parlamentit: T’ju vijë turp zoti deputet

Aktivistët që po protestojnë këtë paradite para Kuvendit të Shqipërisë kundër rritjes së pagave në institucionet publike janë përplasur me deputetin Arben Ahmetaj.

Teksa ish-ministri i Financave po i drejtohej godinës së parlamentit, aktivistët hodhën kartmonedha false drejt tij, duke e akuzuar “hajdut”.

“Nuk rrisni rrogën minimale”, “nuk miratoni minimumin jetik”, “jeni të korruptuar”, “jeni hajdut”… Kështu i drejtohen të rinjtë deputetit socialist, ndërsa ky i fundit përpiqet të tregohet indiferent dhe vazhdon rrugën drejt Kuvendit.

Ahmetaj është nën hetim nga Prokuroria e Posaçme Anti Korrupsion. Ish-ministri i Financave akuzohet për shpërdorim detyre për koncesionin e inceneratorit të Elbasanit. Po ashtu, po hetohet pasuria e tij dhe ndaj Ahmetajt rëndojnë akuzat për “pastrim të parave”, “korrupsionit” dhe “fshehja e pasurisë”.

SPAK ka në dorë për ish-ministrin Ahmetaj  edhe prova të tjera që e implikojnë në çështjen e inceneratorëve si bileta avioni dhe  akomodime në hotele luksoze të cilat ishin paguar nga Klodian Zoto. Këto prova edhe pse të dukshme u injoruan nga prokurorët Ened Nakuçi dhe Klodian Braho. Tashmë çështja e Ahmetajt  po hetohet nga kreu i SPAK Altin Dumani dhe prokurorja Enkeleda Minollai.

Read Previous

Ne, shoqëria e interesit të vogël

Read Next

Këta kanë ikur nga Fiqiri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *