Guterres dhe Putin bien dakord për evakuimin e civilëve nga Mariupol

Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres dhe presidenti rus Vladimir Putin u takuan të martën për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe Kombet e Bashkuara thanë se ata ranë dakord për organizimin e evakuimeve nga një fabrikë çeliku e rrethuar në qytetin e shkatërruar të Mariupol.

Zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric, tha se lideri rus dhe shefi i OKB-së diskutuan “propozimet për ndihmë humanitare dhe evakuimin e civilëve nga zonat e konfliktit, përkatësisht në lidhje me situatën në Mariupol”.

Ata gjithashtu ranë dakord në parim, tha ai, se Kombet e Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq duhet të përfshihen në evakuimin e civilëve nga kompleksi i çelikut Azovstal, ku mbrojtësit ukrainas në qytetin juglindor po bëjnë një qëndrim të ashpër.

Diskutimet do të zhvillohen me zyrën humanitare të OKB-së dhe Ministrinë e Mbrojtjes Ruse për evakuimin, tha Dujarric.

Read Previous

Hapja e negociatave/ Bullgaria nuk hap rrugë

Read Next

Senatorja Collins thirrje Musk: Twitter i Trump duhet të rikthehet