Gjyqtarët e prokurorët në dorën e motrës së Ballukut, Pamela Qirko firmosi 56 shkarkime

Pamela Qirko, kryetarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit është dëshmia me e qartë e nepotizmit dhe të kapjes së drejtësisë shqiptare nga qeveria, pasi ajo është motra e zëvendëskryeministres dhe ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku. 

Në momentin që Pamela Qirko u emërua nga Parlamenti si anëtare e komisionit të vettingut, motra e saj Belinda votoi në konflikt të hapur interesi pro saj në Parlament. Më pas Balluku u promovua në postin e Zëvendëskryeministres dhe titullares së Ministrisë mjaft të rëndësishme të qeverise.

Burime nga maxhoranca socialiste bëjnë me dije se një nga arsyet kryesore të promovimit të Ballukut, është pikërisht pozicioni kyç i së motrës Pamela Qirko në krye të komisionit të vettingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Nëse një gjyqtar apo prokuror nuk vendos në favor të Ballukut apo të vartësve të saj, shumë shpejt hyn dhe ngel në vetting, ku përballet me motrën e Belindës, Pamelën, e cila jo vetëm ka të drejtën e votës në trupën e vettingut, por si kryetare e KPK kontrollon edhe shortin e gjyqtarëve të tjerë që shqyrtojnë dosjet.

Është rasti më flagrant i kapjes së drejtësisë nga pushteti ekzekutiv, kur motra e zëvendëskryeministres dhe ministres së infrastrukturës dhe energjisë kërcënon çdo gjyqtar apo prokuror që ka çështje penale apo civile të lidhura me fushën e gjerë të qeverisjes që mbulon Belinda Balluku dhe kolegët e saj.

Nga një vështrim në faqen e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që nga viti 2018, kur ky komision ka filluar të funksionojë, rezulton se trupa ku merrte pjese dhe më pas drejtonte Pamela Qirko ka dhënë plot 136 vendime që do të thotë rreth 1/3 e gjyqtarëve dhe prokurorëve që kanë hyrë në procesin e vettingut. Me firmën e saj janë shkarkuar 56 gjyqtarë e prokurorë, 4 të tjerëve iu është ndërprerë procesi, ndërsa të tjerët janë konfirmuar në detyrë.

136 PROKURORË E GJYQTARË TË VETTUAR NGA PAMELA QIRKO

TE KONFIRMUAR

1-Asllan Bajramaj –

2-Arta Llazari – Konfirmim

3-Paulin Cera – Konfirmim

4-Alfred Konomi – Konfirmim

5-Mariola Mërtiri – Konfirmim

6-Armida Hamiti (Moçka) – Konfirmim

7-Genci Mane – Konfirmim

8-Viola Canaj – Konfirmim

9-Markelian Koça

10-Mirela Kapo (Kostaqi) prokurore Kruje- Konfirmim

11-Nurjeta Pogaçe (Tafa) gjyqtare Durres- Konfirmim

12-Eglantina Mikani gjyqtare Korce- Konfirmim

13-Ina Hoxhaj gjyqtare Pogradec- Konfirmim

14-Deniona Katro prokurore Tirane- Konfirmim

15-Ervisa Hyka prokurore Fier- Konfirmim

16-Ervisa Hyka prokurore Fier- Konfirmim

17-Shpëtim Garunja prokuror Tirane- Konfirmim

18-Elsa Ulliri, gjyqtare Lezhe- Konfirmim

19-Elona Alvora prokuror Vlore- Konfirmim

20-Bledar Bejko prokurori Durres- Konfirmim

21-Erjon Shehaj prokuror Lezhe- Konfirmim

22-Taulant Banushi gjyqtar Fier- Konfirmim

23-Zhaneta Pira inspektore KLGJ- Konfirmim

24-Tereza Merkaj gjyqtare Tirane- Konfirmim

25-Vjosa Zaimi gjyqtare Tirane- Konfirmim

26-Arben Dosti, gjyqtar Gjirokaster- Konfirmim

27-Engert Pëllumbi gjyqtar- Konfirmim

28-Artan Çupi gjyqtar Mat- Konfirmim

29-Erjon Bani, gjyqtar Tirane- Konfirmim

30-Flojera Davidhi gjyqtare Korçe- Konfirmim

31-Enkelejda Metaliaj (Softa) gjyqtare Tirane- Konfirmim

32-Ilir Përdeda, gjyqtar Lezhe- Konfirmim

33-Besjana Garxenaj gjyqtare Durres- Konfirmim

34-Ervisa Hyka prokurore Fier- Konfirmim

35-Arenc Çela, prokuror PP- Konfirmim

36-Marsela Pepi inspektore ILD- Konfirmim

37-Marjeta Zaimi, prokurore Tirane- Konfirmim

38-Alma Ahmeti, gjyqtare Kukes- Konfirmim

39-Rilinda Selimi gjyqtare Administrative- Konfirmim

40-Xhezair Zaganjori- Konfirmim

41-Edmond Islamaj-Konfirmim ne detyre

42-Dritan Prenci- Konfirmim ne detyre

43-Arta Marku- Konfirmim ne detyre

44-Alma Berati- Konfirmim ne detyre

45-Dritan Hallunaj- Konfirmim

46-Gentian Osmani- Konfirmim

47-Artur Malaj- Konfirmim

48-Bujar Sheshi- Konfirmim

49-Enton Dhimitri- Konfirmim

50-Adnan Kosova- Konfirmim

51-Alfred Progonati- Konfirmim

52-Gentjan Jahjolli- Konfirmim

53-Altin Binaj- Konfirmim

54-Albana Boksi- Konfirmim

55-Esmeralda Ceka- Konfirmim

56-Dhorina Theodhori- Konfirmim

57-Artan Shtrungza- Konfirmim

58-Dhimiter Lara- Konfirmim

59-Enkelejda Millonai- Konfirmim

60-Vladimir Mara- Konfirmim

61-Esmeralda Keshi- (Cami) Konfirmim

62-Klodiana Veizi- Konfirmim

63-Artan Madani-Konfirmim

64-Zeqir Hoda- Konfirmim

65-Ramiz Lala- Konfirmim

66-Artur Kalaj- Konfirmim

67-Iliriana Olldashi- Konfirmim

68-Doloreza Musabelliu- Konfirmim

69-Anton Martini- Konfirmim

70-Gjon Fusha- Konfirmim

71-Miranda Andoni- Konfirmim

72-Elona Toro- Konfirmim

73-Anisa Qilimi- Konfirmim

74-Altina Nasufi- Konfirmim

75-Anisa Qilimi- Konfirmim

76-Altina Nasufi- Konfirmim

TË SHKARKUAR NGA DETYRA

1-Andri Ymeri

2-Ilir Turja prokuror Durres- Shkarkim

3-Ariana Gumbardhi gjyqtare Tirane- Shkarkim

4-Shefkie Mataj (Demiraj) gjyqtare Tirane- Shkarkim

5-Blerta Marku (Çibuku) gjyqtare Gjirokaster- Shkarkim

6-Bajram Breçani prokuror Tirane- Shkarkim

7-Altin Abdiu gjyqtar Tirane- Shkarkim

8-Elveta Murra prokurore Elbasan- Shkarkim

9-Enkelejda Kapedani gjyqtare Elbasan- Shkarkim

10-Matilda Shalla gjyqtare Fier- Shkarkim

11-Flutura Hoxha gjyqtare Puke- Shkarkim

12-Ermira Dedja gjyqtare Shkoder- Shkarkim

13-Saemira Hila gjyqtare Lushnje- Shkarkim

14-Ermir Lelçi prokuror Shkoder- Shkarkim

15-Izet Dushaj gjyqtar- Shkarkim

16-Ken Dhima gjyqtar Vlore- Shkarkim

17-Daniela Sulaj- inspektore ILD- Shkarkim

18-Albert Spiro gjyqtar Vlore- Shkarkim

19-Lindita Sinanaj gjyqtare Tirane- Shkarkim

20 -Ervin Karanxha, prokuror Tirane- Shkarkim

21-Alketa Zifla, prokurore Tirane- Shkarkim

22-Artan Hazbi, prokuror Lushnje- Shkarkim

23-Gentiana Xhelili gjyqtare Vlore- Shkarkim

24-Kol Hysenaj prokuror Tirane- Shkarkim

25-Olsi Xhavella gjyqtar Korçe- Shkarkim

26-Enrik Haxhiraj, prokuror Vlore- Shkarkim

27-Bib Ndreca gjyqtar GJKKO- Shkarkim

28-Arben Allajbeu prokuror Tirane- Shkarkim

29-Pelivan Malaj, prokuror Vlore- Shkarkim

30-Besa Nikehasani- Shkarkim nga detyra

31-Adriatik Cama –shkarkim nga detyra

32-Gani Dizdari- Shkarkim nga detyra

33-Rovena Gashi- Shkarkim nga detyra

34-Bledar Abdullai- Shkarkim nga detyra

35-Luan Dervishi- Shkarkim nga detyra

36-Alltun Çela- Shkarkim nga detyra

37-Ana Golloshi- Shkarkim nga detyra

38-Hysni Demiraj- Shkarkim nga detyra

39-Fehmi Petku- Shkarkim nga detyra

40-Albina Spaha-Shkarkim nga detyra

41-Roland Jaupaj- Shkarkim nga detyra

42-Fuat Vjerdha-Shkarkim

43-Hysni Vata-Shkarkim

44-Hajrie Mucmata-Shkarkim

45-Arben Vrioni-Shkarkim

46-Fatri Islamaj-Shkarkim

47-Marsela Balliu- Shkarkim

48-Flutura Skenderi-Shkarkim

49-Artur Gaxha-Shkarkim

50-Alket Mersini-Shkarkim

51-Fjoralba Prifti-Shkarkim

52-Arjan Qafa-Shkarkim

53-Etleva Temo-Shkarkim

54-Ibrahim Dragjoshi-Shkarkim

55-Pelivan Malaj-Shkarkim

56-Ramadan Troci-Shkarkim

RIVLERSIMI I NDËRPRERË

1-Artan Cupi

2-Elvin Gokaj

3-Esmeralda Ndoci

4-Eugen Papandile

Read Previous

Si po mundohet Rama të manipulojë Reporterët pa Kufij

Read Next

New York Times sulmon Ramën përkëdhel Veliajn