Gazeta më e madhe gjermane BILD: Rama korruptoi McGonigall për të shpallur Berishën non grata

Gazeta prestigjoze gjermane Bild shkruan ditën e sotme se Edi Rama ka përdorur ish-agjentin e FBI-së për të shpallur non grata Sali Berishën.

Sipas Bild, Rama ka aktivizuar shefin e kundërzbulimit të zyrës së Nju Jorkut, Charles McGonigal hetuar dhe ndikuar në shpallej non grata të Sali Berishës.

Pjesa për Berishën nga shkrimi i Bild: 

“FBI-ja hetoi ish-presidentin e Shqipërisë Sali Berisha dhe SHBA e futi atë në një listë të zezë. 

Dyshimi: Njeriu i FBI-së, McGonigal, i tërhoqi fijet për llogari të ambientit të Ramës.

Thuhet se McGonigal ka qenë edhe politikisht aktiv në mjedisin e Ramës: njeriu i FBI-së jo vetëm ka marrë ryshfet, por ka iniciuar edhe një hetim të FBI-së ndaj kundërshtarëve politikë të Ramës.

E habitshme: Gjatë kësaj kohe, në SHBA u vendosën hetime dhe barriera hyrjeje për ish-presidentin dhe konkurrentin e Ramës, Sali Berisha. Me sa duket falë edhe McGonigal, i cili kreu hetime për një shtetas amerikan që kishte lobuar për partinë opozitare shqiptare.Shoku i Ramës, Duçka, i cili nuk mund të kontaktohej nga BILD, thuhet se ka ndihmuar në identifikimin e dëshmitarëve në Evropë kur nisi hetimi.” – thuhet për non gratan e Berishës në shkrimin e Bild.

SHKRIMI I PLOTË: 

Një shef i korruptuar i FBI-së në Nju Jork, një oligark rus i sanksionuar dhe një aferë ryshfeti shkaktojnë një tërmet ballkanik që arrin deri në Gjermani!

Një thriller i vërtetë politik dhe agjenturor për fondet e dyshimta, seksin, udhëtimet sekrete, miqtë rusë, licencat e naftës dhe politikën e madhe!

Në qendër: Ish-agjenti i FBI-së dhe shefi i kundërzbulimit në policinë federale amerikane, Charles McGonigal dhe një lidhje me Shqipërinë që të çon në pallatin e qeverisë në Tiranë në afërsi të kryeministrit Edi Rama: tek ai miku dhe këshilltari i ngushtë Dorian Duçka. Sipas Duçkës, ai është personi kontaktues i Ramës për politikanët gjermanë! Ai ka kontaktuar edhe politikanë dhe gazetarë në Berlin për vende të tjera. Thuhet se Duçka thjesht i ka dhënë ryshfet njeriut të FBI-së për llogari të qeverisë shqiptare, sipas drejtësisë amerikane.

Ish-agjenti i FBI-së, Charles McGonigal sapo ishte kthyer nga një udhëtim në Sri Lanka në janar, kur ju vunë prangat në aeroportin JFK të Nju Jorkut. Ish-agjenti tani do të gjykohet me akuzat dhe dosjet gjyqësore të cilat janë të vështira!

Sepse njeriu i FBI-së nuk mund të ishte kushdo: McGonigal dikur ishte përfshirë në hetimin e informatorit të “Wikileaks” Chelsea Manning. Ai ndihmoi në kërkimin e një nishani kinez brenda CIA-s dhe nisi hetimet për lidhjet e dyshuara me Rusinë të ekipit të fushatës së Donald Trump (76) në vitin 2016 (“Operacioni Crossfire Hurricane”).

Në përgjithësi, amerikani është një nga oficerët më të lartë federalë të zbatimit të ligjit që është paditur ndonjëherë.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama u takua disa herë me agjentin e korruptuar të FBI-së. Pas kësaj ai mori një licencë nafte në Shqipëri dhe para. 

Para se të tërhiqej në vitin 2018, alpinisti kishte drejtuar kundërzbulimin në zyrën e FBI-së në Nju Jork: ai supozohej të gjurmonte tradhtarët në radhët e tij dhe të rekrutonte vetë spiunë të mundshëm. Por McGonigal, të paktën sipas gjyqësorit amerikan, me sa duket donte punë fitimprurëse me kohë të pjesshme. Dy aktakuza në gjykatat federale – një në Distriktin Jugor në Nju Jork (pesë akuza), e dyta në Uashington DC (nëntë akuza) – listojnë aktivitetet e tij të supozuara të paligjshme.

Një fije e kuqe kalon nëpër dosje: McGonigal kishte keqpërdorur rolin e tij brenda FBI-së, duke përfshirë kontaktet, për lobim sekret:

Sipas dosjeve dhe raportimeve në media, ai mori detyra me Agron Nezën, një ish-agjent i Stasi-t komunist shqiptar që drejton një kompani në Nju Xhersi dhe këshilltarin dhe mikun e Ramës Dorian Ducka, por nuk i raportoi.

Ai fluturoi në Ballkan disa herë.

Sipas të dhënave të gjykatës, ai është takuar katër herë me Ramën: në Tiranë dhe Nju Jork. Aktakuza i përshkruan “marrëveshjet” në përafërsi: Dikur një takim me Ramën thuhet se ka qenë për çështjen e licencave të naftës. Si Neza ashtu edhe Ducka thuhet se kanë pasur “interesa financiare” në licencim.

Licencat jepen nga shteti shqiptar. Organizuar nga Duçka dhe miq të tjerë të Ramës.

Një gjë është e sigurt, raportoi gjithashtu New York Times , menjëherë pasi McGonigal u takua me Ramën dhe një kompanie e lidhur me njeriun e FBI-së iu dha kontrata për një koncesion nafte.

FBI-ja hetoi ish-presidentin e Shqipërisë Sali Berisha dhe SHBA e futi atë në një listë të zezë. Dyshimi: Njeriu i FBI-së, McGonigal, i tërhoqi fijet në emër të të afërmve të Ramës.

Thuhet se McGonigal është aktivizuar edhe politikisht për mjedisin e Ramës: njeriu i FBI-së jo vetëm ka marrë ryshfet, por ka iniciuar edhe hetime nga FBI kundër kundërshtarëve politikë të Ramës.

Goditëse: Gjatë kësaj kohe janë vendosur hetime dhe ndalim hyrje për ish-Presidentin dhe konkurrentin e Ramës, Sali Berisha në SHBA. Me sa duket falë edhe McGonigal, i cili po hetonte një shtetas amerikan që kishte lobuar për partinë opozitare shqiptare. Shoku i Ramës, Duçka, i cili nuk mund të kontaktohej nga BILD, thuhet se ka ndihmuar në identifikimin e dëshmitarëve në Evropë kur nisi hetimi.

Thuhet se ka pasur lidhje të tjera të dyshimta biznesi në Bosnje-Hercegovinë. Në një moment, i pandehuri u përpoq të organizonte një takim midis një ekzekutivi të lartë farmaceutik dhe një ish-ministri boshnjak të mbrojtjes dhe zyrtarëve të lartë nga delegacioni i SHBA në Kombet e Bashkuara. Bisedimet paraprake u zhvilluan në Gjermani. Sipas aktakuzës, tarifa ishte 500 mijë dollarë, e cila i paguhej paraprakisht kompanisë së Nezës.

Njeriu i FBI-së ka marrë gjithsej 225 mijë dollarë për “fazën ballkanike” të aktiviteteve të tij. Nga cilat arkë kanë ardhur paratë në Shqipëri? Deri tani kjo është ende hapur.

Pasi McGonigal u largua nga FBI, ai punoi për oligarkun rus Oleg Deripaska (pasuria: 1.7 miliardë dollarë), së bashku me të akuzuarin, ish-diplomatin dhe përkthyesin rus Sergei Shestakov, i cili jeton në SHBA. Të dy shkelën sanksionet ndërkombëtare duke lobuar dhe hetuar një rival të Deripaska, thanë prokurorët federalë. Ata thuhet se kanë fshehur pagesat pjesërisht me nënshkrime të falsifikuara nëpërmjet një rrjeti kompanish kuti letrash. Në total, oligarku i aluminit i pagoi 226,370 dollarë. Deripaska është tashmë në listën e sanksioneve të SHBA në 2018.

Në të gjitha këto aktivitete, ish-njeriu i FBI-së do të kishte shkelur ligjet për pastrimin e parave, sanksionet dhe raportimin. Nëse shpallet fajtor, ka një dënim të gjatë me burg.

McGonigal kishte bërë një jetë të dyfishtë edhe privatisht: kur jetonte në Nju Jork, babai i martuar i dy fëmijëve pati një lidhje dashurie me Allison Guerriero për një vit. Ajo tha për aventurierin e “Insajderit”: Një herë, në tetor 2017, ajo u përplas me një çantë plot me para në apartamentin e tij në Park Slope (Bruklin). “Çfarë dreqin është kjo?” e sfidoi ajo. Ai foli për një bast fitues. Në fakt, 80,000 dollarë në para erdhën nga një dorëzim kinematografik në një makinë të parkuar jashtë një restoranti.

Agjenti i FBI-së në atë kohë e gënjeu se po planifikonte një divorc. Pas ndarjes, ajo kapi shishen dhe një herë i shkroi një email të zemëruar kolegut të McGonigal, William Sweeney. Ajo gjithashtu raportoi se McGonigal solli çanta plot me para. Ai pretendoi se kishte vënë bast në ndeshjet e basketbollit për të fituar.

BILD u përpoq të kontaktonte adresën e saj të shtëpisë në Morristown (Nju Xhersi): Sipas kunatit të saj, ajo do të ishte zhvendosur në një hotel. Përmendet edhe pasuria e Nezës në Leonia (afër Nju Jorkut). Zarfet shtrihen para derës dhe nuk ka asnjë gjurmë të dëshmitarit kyç të prokurorisë së bujshme.

Shoku i Ramës, Ducka, ishte kthyer në Tiranë të paktën për një kohë të shkurtër por thuhet se disa herë ishte fshehur në Gjermani. Ai ka ende miq këtu, duke përfshirë politikanë të cilët do të donte t’i ftonte në udhëtimet e banjës në një jaht në Shqipëri ose në një schnitzel në restorantin luksoz Borchardt të Berlinit.

Megjithatë, duke pasur parasysh rrethanat, Duçka, si zakonisht edhe këtë vit, do të vijë në Konferencën e Sigurisë së Mynihut së bashku me këshilltarët Rama dhe politikanë shqiptarë... /BILD 

Read Previous

Meta: 11 shkurti do të jetë dita e vendimit mbarëpopullor

Read Next

‘Rama dhe McGonigal përdorën FBI-në kundër Berishës’/ Gazetari i BILD: Nuk e kemi fshirë shkrimin