Gazeta gjermane shkruan për dramën në Bosnjë: Dodiku në rolin kryesor, luajnë Rusia dhe një ish-ministër gjerman

E përjavshmja gjermane botoi një koment të shkruar nga gazetari i tyre Michael Thumann, duke theksuar se anëtari serb i Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik po e destabilizon BeH dhe po kërcënon me luftë.

“Ne jemi mësuar të mos i marrim shumë seriozisht krizat e përsëritura në Evropën Juglindore dhe t’i hedhim poshtë ato si folklor nacionalist. Por këtë herë mund të jetë vërtet një pikë kthese në Bosnjë e Hercegovinë”, shkruan gazeta gjermane Die Zeit.

Rolet kryesore në këtë dramë luhen nga një nacionalist serb, qeveria ruse – dhe një ish-ministër gjerman.

“Dodik ka vite që sulmon institucionet e përbashkëta të Bosnjë e Hercegovinës. Shkaku kryesor i krizës është Milorad Dodik, anëtari serb i presidencës së BiH”, shkruan gazetari, i cili kujtoi se Dodik e themeloi Partinë Socialdemokrate më 1996, e cila ishte në opozitë me Radovan Karaxhiqin.”

Dodik ishte një shpresë e vërtetë atëherë. Sot ai është një nacionalist që mohon atë që e ka thënë më parë, për shembull që ndodhi gjenocidi në Srebrenicë në vitin 1995. Dodik bëri karrierë si “nacionalist i ri”. Dhe si i tillë ai tani po i kapë të gjitha pushtetet e mundshme, shkruan Die Zeit.

Gazeta gjermane beson se Dodik ka vite që sulmon institucionet e përbashkëta të Bosnjë-Hercegovinës dhe kërcënon me shkëputjen e Republika Srpskas.

Roli i Përfaqësuesit të ri të Lartë, Christian Schmidt

Nga 1 gushti, Përfaqësues i Lartë është Christian Schmidt, ish-ministër gjerman i Bujqësisë deri në vitin 2017, por edhe një politikan prej kohësh i sigurimit të CSU-së. Schmidt ka një pozicion të fuqishëm në Bosnjë. Nëse gjërat mes kroatëve, serbëve dhe boshnjakëve komplikohen përsëri, ai mund të miratojë ligje dhe, nëse është e nevojshme, të shkarkojë politikanët. Dodikut nuk i pëlqen kjo. Kjo është arsyeja pse ai bën krahasime të çmendura me Hitlerin. Prandaj Schmidt duhet të largohet, thekson Die Zeit.

Lexo edhe:  Vuçiq merr dozën e tretë të vaksinës antiCOVID

Gazeta gjermane shkruan se Dodiku po ndihmohet nga Rusia.

Rusia ishte i vetmi vend që votoi kundër Përfaqësuesit të ri të Lartë në Këshillin e Zbatimit të Paqes. Në fund të fundit u zgjodh Christian Schmidt. Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ministri i Jashtëm rus më pas u përpoq ta shpërbënte zyrën e Schmidt në bashkëpunim me Kinën. I pasuksesshëm. Rusia e pengoi Schmidtin që ta dorëzonte raportin e tij në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kujton Die Zeit.

Mbështetja e Rusisë për Dodikun

Gazeta gjermane beson se politika shtetërore ruse udhëhiqet nga qëndrimi i shprehur nga eksperti rus për Ballkanin, Oleg Bondarenko në blogun e tij: “Bashkimi i serbëve nën ombrellën e një shteti është i pashmangshëm dhe është vetëm çështje kohe”.

Është ëndrra e nacionalistëve serbë për të cilën ata luftuan nga viti 1992 deri në vitin 1995, deri në gjenocidin në Srebrenicë, shkruan Die Zeit.

Një erë e fortë lindore po fryn përballë Christian Schmidtit. Ish-ministri gjerman i bujqësisë është bërë befas një mosmarrëveshje midis fuqive të mëdha. Është shumë më tepër se pozicioni i tij: paqe ose luftë e re e mundshme në Bosnjë e Hercegovinë, përfundon shkrimi i gazetës gjermane./Reporteri.net

Read Previous

Berisha sfidon Ramën, e fton në debat televiziv

Read Next

Ina!