Gazeta gjermane anulon shkrimin për korrupsionin e shokut shqiptar të Bidenit

Nga Washington Examiner

Muajt ​​e fundit, Washington Examiner ka raportuar mbi historinë e çuditshme sesi Shqipëria, një aleate e NATO-s për të cilën pak amerikanë mendojnë, është bërë narko-shteti i Evropës gjatë dekadës së fundit. Dhe e ka bërë këtë me tolerancën e veçantë të administratës Biden.

Ajo dekadë përkon me qeverisjen e kryeministrit Edi Rama dhe Partisë së tij Socialiste, të cilat mbeten në favorin e Uashingtonit, pavarësisht përfshirjes së shumë politikanëve shqiptarë në korrupsionin e nxitur nga droga.

Gjërat u ndërlikuan për Tiranën me aktakuzën e janarit nga Departamenti i Drejtësisë për Charles McGonigal, një zyrtar i lartë i FBI-së, i cili ishte mashtrues dhe akuzohet për pastrim parash. Siç ka raportuar ky kontribues, skandali McGonigal, i cili është shumë i turpshëm për FBI-në, ka një këndvështrim të madh shqiptar. Për më tepër, marrëdhënia e McGonigal me Ramën, përfshirë përfshirjen në lëkundjet e supozuara të biznesmenëve shqiptarë për miliona dollarë, ngre pyetje shqetësuese se kush në Uashington e dinte se çfarë po ndodhte.
Kohët e fundit, ky kontribues spekuloi se administrata Biden mund të përgatitet të ndërpresë lidhjet me Ramën dhe bashkëpunëtorët e tij, duke pasur parasysh natyrën gjithnjë e më publike të skandalit McGonigal. Më duket se fola shumë shpejt.

Disa ditë më parë, u kontaktova nga një gazetar i lartë i Bild, një tabloid i madh gjerman. Për të qenë i qartë, Bild bën një raportim serioz dhe është gazeta me tirazhin më të lartë në Evropë. Bild ka raportuar më parë gjëra të turpshme për Ramën, duke përfshirë përgjimet që tregojnë përfshirjen e kryeministrit në blerjen e votave dhe shantazhet.

Isha i lumtur t’u përgjigjesha pyetjeve të Bild për Shqipërinë, bazuar në artikujt e mi në Washington Examiner dhe faktin që isha një ekspert i lartë i Ballkanit për Agjencinë e Sigurisë Kombëtare. Konfirmova se Shqipëria, nën drejtimin e Ramës, është bërë narkoshteti kryesor i Evropës me lidhje me interesat e narkotrafikut në të gjithë planetin.

Bild më pyeti edhe për një shqiptar në hije, Dorian Ducka, i cili shfaqet në skandalin McGonigal (Ducka ka shërbyer më parë si zëvendësministër në qeverinë e Ramës). Përgjigja ime: “Ducka është këshilltar i nivelit të lartë i kryeministrit Rama. Ai është i përfshirë në skandalin McGonigal në një mënyrë jo të këndshme. Ai dyshohet se është përfshirë në aktivitete të ngjashme në disa vende, përfshirë Gjermaninë, për llogari të Partisë Socialiste. ”

Asnjë nga këto nuk është lajm për këdo që ndjek nga afër mediat shqiptare (dhe definitivisht nuk është lajm për inteligjencën perëndimore dhe agjencitë ligjzbatuese). Artikulli i Bild ishte planifikuar të dilte drejtpërdrejt këtë fundjavë, në kohën e zgjedhjeve lokale në Shqipëri të dielën – zgjedhje për të cilat opozita pretendon (me marrëveshjen e ekspertëve perëndimorë) janë ndikuar ilegalisht nga Rama dhe miqtë e tij.

Megjithatë, gazetari i Bild më informoi, me habi dhe shqetësim, se redaktorët kryesorë e kishin vrarë historinë (që përfshinte komente nga të tjerë përveç meje, si ekspertë të lartë gjermanë të sigurisë). Kur e pyeta pse, gazetari më informoi se lidershipi i Bild-it shpjegoi se “Uashingtoni qëndron në krah të Ramës” dhe për rrjedhojë, raporti nuk mund të dalë.

Ndikimi i Ramës në Gjermani është real.

Siç zbuloi gazetari, kryeministri shqiptar ka kultivuar – dhe ka të ngjarë të blejë – peizazhin politik dhe mediatik në Gjermani. Zyrtarët e inteligjencës së NATO-s më kanë thënë se Rama në thelb ka blerë politikanë dhe influencues gjermanë.

Me fjalë të tjera, gazeta me tirazhin më të lartë të Gjermanisë, e cila gëzon një reputacion për gazetarinë llafazane, nuk do të publikojë raporte negative për Ramën dhe miqtë e tij që të mos ofendojnë Tiranën – dhe, më e rëndësishmja, Uashingtonin.

Për vite me radhë, ne kemi dëgjuar shumë nga demokratët dhe aleatët e tyre të medias për demokracinë që “vdes në errësirë” mes kërcënimit të tmerrshëm të “dezinformimit”. Megjithatë, kur bëhet fjalë për Shqipërinë, duket se administrata e Biden po ndihmon në censurimin e fjalës së lirë kur kjo është një vështrim i keq për miqtë e tyre. Madje, pra, kur ata miq janë të korruptuar, jodemokratikë dhe të afërt me disa prej organizatave më të këqija të krimit të organizuar në Tokë./syri.net

Read Previous

Aksident i rëndë në Kosovë, autobusi përplaset me kamionin, 30 të plagosur

Read Next

Zgjedhjet vendore nisin me probleme teknike, kreu i KQZ nuk voton dot