Fqinjët mbështesin Ukrainën, kërkojnë përgjegjësi për krimet e luftës

Presidentët e katër vendeve në pragun e Rusisë vizituan zonat e shkatërruara nga lufta pranë kryeqytetit ukrainas dhe kërkuan përgjegjësi për ato që ata i quajtën krime lufte, teksa Kievi dhe Moska dhanë rrëfime kontradiktore për atë që ndodhi me një kryqëzor rakete të dëmtuar rëndë që është anija kryesore e flotes ruse në Detin e Zi. Kjo sipas AP.

Vizita e së mërkurës nga liderët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë ishte një shfaqje e fortë solidariteti nga vendet në krahun lindor të NATO-s, tre prej tyre si Ukraina dikur pjesë e Bashkimit Sovjetik. Ata udhëtuan me tren në kryeqytetin ukrainas, Kiev, për t’u takuar me homologun e tyre, Volodymyr Zelenskyy, dhe vizituan Borodyanka, një nga qytetet aty pranë ku u gjetën prova të mizorive pasi trupat ruse u tërhoqën për t’u përqëndruar në lindje të vendit.

“Lufta për të ardhmen e Evropës po ndodh këtu,” tha presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, duke bërë thirrje për sanksione më të ashpra, duke përfshirë kundër dërgesave ruse të naftës dhe gazit dhe të gjitha bankave të vendit.

Diku tjetër, në një nga betejat më të rëndësishme të luftës, Rusia tha se më shumë se 1,000 trupa ukrainase ishin dorëzuar në qytetin port të rrethuar jugor të Mariupolit. Një zyrtar ukrainas e mohoi pretendimin, i cili nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur.

©kumtari.al

Read Previous

Ukraina godet luftanijen ruse me raketa

Read Next

Kryeministri Rama viziton sot Azerbajxhanin