Fotografi të rralla: Ja si dukej Shqipëria në vitin 1981

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi i fotografit të njohur francez, Pierre de Gigord.

Ai kishte realizuar rreth 6.000 imazhe fotografike në të gjithë Perandorinë Osmane e asaj kohe, duke përfshirë edhe Shqipërinë.

Fotografitë e rralla janë realizuar në veri të Shqipërisë, në Shkodër, po ashtu edhe në Podgoricë dhe në Ulqin./Shekulli

 

Read Previous

Jo vetëm Elvana Gjata, shumë vajza të botës së ekranit në përgjimet e “SKY”

Read Next

6 gjëra që nuk duhen bërë me stomakun bosh