Foto/ Spanja feston Ditën Kombëtare/ Pamje nga parada ushtarake

Spanja festoi sot Ditën e saj kombëtare me anë të një një parade në Madrid.

Javier Barbancho raporton për Reuters se 2,656 ushtarë morën pjesë në një marshim së bashku me 115 automjete ushtarake, avionët e forcave ajrore u bënë pjesë e paradës përmes një fluturimi dhe një parashutist u shfaq me një flamur gjigant spanjoll.

Një parashutist mban një flamur të madh spanjoll në fillim të paradës ushtarake me rastin e ditës kombëtare të Spanjës. Fotografia: Chema Moya/EPA

Vitin e kaluar, parada u anulua për shkak të kufizimeve të Covid-19. Këtë vit, pjesëmarrësit mbanin maska, dhe forca ushtarake e shfaqur ishte rreth gjysma e asaj që marshoi në paradën para pandemisë 2019.

Anëtarët e Gardës Mbretërore Spanjolle marrin pjesë në një paradë ushtarake për të shënuar Ditën Kombëtare të Spanjës në Madrid, Spanjë, 12 Tetor 2021. REUTERS/Javier Barbancho
Anëtarët e Legjionit Spanjoll marrin pjesë në një paradë ushtarake për të shënuar Ditën Kombëtare të Spanjës në Madrid, Spanjë, 12 Tetor 2021. REUTERS/Javier Barbancho
Mbreti Spanjoll Felipe, Mbretëresha Letizia, vajza e tyre Sofia dhe Kryeministri Pedro Sanchez marrin pjesë në një paradë ushtarake për të shënuar Ditën Kombëtare të vendit, në Madrid, Spanjë, 12 Tetor 2021. REUTERS/Javier Barbancho
Njerëzit shikojnë një paradë ushtarake për të shënuar Ditën Kombëtare të Spanjës në Madrid, Spanjë, 12 Tetor 2021. REUTERS/Javier Barbancho

kumtari.al

Read Previous

Lajm i Fundit/ Rusia vendos rekord të ri ditor për vdekjet nga Covid, 973 vdekje në 24 orët e fundit .

Read Next

Lajm i Fundit / Tronditet Shqipëria para Polonisë, Gjasula rrezikon të humbasë ndeshjen