Foto/ Samiti i Liderëve të Grupit 20 në Romë / Liderët që do të jenë të pranishëm dhe ata që do të mungojnë

Roma do të presë Samitin e Liderëve të Grupit 20 në 30-31 tetor, kulmi i një serie bisedimesh ndërkombëtare të nivelit të lartë të mbajtura gjatë presidencës italiane të G20.

Kryeministri italian Mario Draghi do të mirëpresë krerët e kombeve më të pasura të botës në Qendrën e Kongresit Nuvola, në distriktin EUR të Romës, ku do të diskutojnë ndryshimet klimatike, Covid-19 dhe rimëkëmbjen globale pas pandemisë.

Listuar më poshtë janë liderët që do të jenë të pranishëm në këtë samit dhe ata që do të mungojnë.

 

Argjentinë: Presidenti Alberto Fernández do të jetë i pranishëm në Romë.

 

Australi: Kryeministri Scott Morrison do të marrë pjesë personalisht në bisedimet e G20.

 

Brazil: Presidenti Jair Bolsonaro do të udhëtojë në Romë për samitin e G20.

 

Kanada: Kryeministri Justin Trudeau do të jetë i pranishëm në Romë.

 

Kinë: Presidenti Xi Jinping nuk do të jetë i pranishëm, por do të marrë pjesë përmes lidhjes video.

 

Francë: Presidenti Emmanuel Macron do të jetë i pranishëm në Romë.

 

Gjermani: Angela Merkel do të shkoj në Romë për samitin e saj të fundit të G20.

 

Japonia: Kryeministri Fumio Kishida nuk do të jetë i pranishëm, por do të marrë pjesë në bisedime përmes lidhjes video.

 

Indi: Kryeministri Narendra Modi do të jetë i pranishëm në Romë.

 

Indonesia: President Joko Widodo do të jetë i pranishëm në Romë.

 

Meksikë: Presidenti Andrés Manuel López Obrador do të përfaqësohet nga ministri i jashtëm i Meksikës.

 

Rusia: Presidenti Vladimir Putin nuk do të jetë i pranishëm në Romë, por do të ndjekë procedurat përmes lidhjes video.

 

Arabia Saudite: Mbreti Salman bin Abdulaziz Al Saud do të drejtojë delegacionin saudit në Romë.

 

Afrika e Jugut: Presidenti Cyril Ramaphosa do të jetë i pranishëm në Romë.

 

South Korea: President Moon Jae-in do të jetë i pranishëm në Romë.

 

Turqi: Presidenti Recep Tayyip Erdoğan do të marrë pjesë në samitin e Romës.

 

MB: Kryeministri Boris Johnson do të jetë i pranishëm në Romë.

 

SHBA: Presidenti Joe Biden do të marrë pjesë në bisedimet e G20 në Romë ku do të takohet edhe me Papa Françeskun.

 

Bashkimi Evropian do të përfaqësohet gjithashtu nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

 

Spanja do të jetë mysafire e G20 me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez i pranishëm në bisedimet në Romë.

 

Burimi: wantedinrome

Read Previous

5 filmat që nuk duhet t’i humbisni këtë nëntor

Read Next

Greta Thunberg kritikon edhe bankat