Forcat ruse pretendojnë se kanë kapur portin tregtar të Mariupolit

 Gazeta Kumtari 

Ushtria ruse njoftoi të enjten (14 prill) se ka marrë kontrollin e plotë të portit të shkatërruar kryesisht të Mariupolit, duke e “çliruar” atë nga Batalioni Azov, një grup paraushtarak ekstremist i krahut të djathtë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Igor Konashenkov tha se trupat e mbetura ukrainase në qytet ishin “bllokuar dhe nuk ishin në gjendje t’i shpëtonin rrethimit”.

Megjithatë, asnjë burim zyrtar ukrainas nuk i ka konfirmuar pretendimet.

Qyteti i Mariupolit ka qenë nën rrethim për javë të tëra, me banorët e mbetur të detyruar të qëndrojnë pa ujë, ushqim apo energji.

Instituti për Studimin e Luftës (ISË) me bazë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tha se trupat ruse “ndoshta” do të kapnin qytetin javën e ardhshme.

Mariupoli ka një rëndësi strategjike për Moskën pasi Rusia kërkon të krijojë një urë tokësore midis rajonit të Donbasit dhe gadishullit të pushtuar të Krimesë.

Forcat e Moskës po përqendrojnë sulmet e tyre në lindje dhe jug të Ukrainës dhe analistët parashikojnë një ofensivë të re të madhe në rajon në të ardhmen e afërt.

Ndërkohë në Ukrainën veriore, po bëhen përpjekje për të pastruar sasi të mëdha municionesh të pashpërthyera të mbetura nga trupat ruse që tërhiqeshin.

Pastrimi i minave po vazhdon pasi dhjetëra mijëra predha dhe mina të pashpërthyera kanë mbetur në rajon, sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë theksoi se qendrat urbane në Ukrainë po përballen me sulme të përsëritura pa dallim nga Rusia.

“Qytetet e Kramatorsk dhe Kostiantynivka ka të ngjarë të jenë objektiva ruse për nivele të ngjashme dhune”, tha ai.

Kombinimi i sulmeve të përhapura me raketa dhe artileri dhe përpjekjet për të përqendruar forcat për një ofensivë përfaqëson një kthim në doktrinën tradicionale ushtarake ruse, sipas analistëve britanikë.

Zyrtarët ukrainas gati çdo ditë tentojnë të hapin rrugë për evakuimin e civilëve nga Mariupoli.

Në këtë qytet kanë mbetur të bllokuar mijëra civilë, teksa bombardimet dhe luftimet e ashpra po vazhdojnë.

Shumica e tentimeve për evakuim, megjithatë kanë dështuar, dhe Ukraina dhe Rusia kanë fajësuar njëra-tjetrën për mosrespektim të armëpushimit./REL

Read Previous

E mbani mend vajzën me xhakete te kuqe nga “Schindlers List”? Çfarë po bën ajo sot në kufirin me Ukrainën

Read Next

Basha thotë se dorëheqja e tij nuk ka shërbyer për bashkimin e demokratëve