Fantazia e fashizmit të së majtës europiane

Nga Gavin Mortimer

Franca, Suedia, Italia, Finlanda dhe tani Spanja. Shkatërrimi i së majtës në Evropën Perëndimore vazhdon me shpejtësi.

Nëntë muaj pasi Giorgia Meloni u zgjodh kryeministre – mbani mend paralajmërimet histerike për të qenë Musolini me taka – i vetmi tmerr që e majta italiane ka përjetuar është zhdukja elektorale. Në zgjedhjet lokale të fundjavës së kaluar, partia konservatore e Melonit, Vëllezërit e Italisë, fitoi në shumë qytete që dikur ishin socialiste. Ndërsa Meloni u çorr me ngazëllim: ‘Kështjellat [e së majtës] nuk ekzistojnë më.’

Në të njëjtën kohë që italianët po mbështesnin Melonin, votuesit spanjollë treguan se çfarë mendonin për partinë e Punëtorëve Socialist në pushtet në zgjedhjet e tyre lokale. Jo shume. Fituesit e mëdhenj ishin Partia Popullore dhe Vox, duke bërë që kryeministri i tronditur Pedro Sánchez të thërriste zgjedhje të përgjithshme të parakohshme. Sipas El Pais, partia e tij Socialiste ka nevojë për “një mrekulli për të ndalur valën konservatore që tashmë ka përfshirë disa vende europiane”.

Vox në të kaluarën është krahasuar me partinë naziste, megjithëse këto ditë e majta sheh Hitlerin dhe Musolinin në çdo cep të rrugës. Vërtetimi i mençurisë së emigracionit masiv është një hap i shkurtër nga fashizmi, ashtu siç është qëndresa për strukturën tradicionale të familjes ose thjesht valëvitja e flamurit të vendit tuaj.

Kur Meloni u zgjodh kryeministre e Italisë në shtator, lajmi nuk u prit mirë nga homologu i saj francez. Dikush mund të priste që Elisabeth Borne – një socialiste rrace para se të kalonte në partinë qendrore të Macron – të ishte e para që do te festonte Girl Power. Në vend të kësaj, Borne dha një masterklasë në pompozitet, duke deklaruar se Meloni më mirë t’u përmbahet ‘vlerave’ europiane, ose përndryshe…

Borne foli sërish në mënyrë arrogante duke përdorur një intervistë për të përshkruar Tubimin Kombëtar të Marine Le Pen si “trashëgimtaren e Pétain” dhe duke paralajmëruar kundër çdo “normalizimi” të partisë.

Referenca e Borne për qeverinë Vichy të marshallit Philippe Pétain gjatë kohës së luftës ka zemëruar partinë e Le Pen dhe madje ka acaruar Emmanuel Macron. Gjatë një Këshilli të Ministrave, presidenti qortoi kryeministren e tij duke thënë se “nuk do të jeni në gjendje të bëni miliona francezë që votuan për të djathtën ekstreme të besojnë se janë fashistë”.

Taktika të tilla mund të kenë funksionuar në vitet 1990, shtoi presidenti, “por lufta kundër të djathtës ekstreme nuk përfshin më argumente morale”.

Macron ka të drejtë. Sikur Borne, vajza e një të mbijetuari të holokaustit, t’i bënte komentet e saj tre dekada më parë, ajo do të kishte qenë në terren më të fortë. Kur babai i Le Pen, Jean-Marie, themeloi Frontin Kombëtar në 1972, ai mbante disa individë shumë të pakëndshëm, duke përfshirë zëvendëspresidentin, i cili shërbeu në Milice, krahun paraushtarak të Vichy, dhe arkëtarin, i cili luftoi për Divizionin Francez Charlemagne në Waffen SS.

Përsëri, Partia Socialiste e viteve 1970 mbante gjithashtu disa personazhe të dyshimtë, si lideri i saj, Francois Mitterrand. Ai punoi për regjimin e Vichy në vitet e para të luftës dhe, gjatë 14 viteve të tij si president, ai me vendosmëri refuzoi të kërkonte falje për bashkëpunimin e Francës në dëbimin e 74,100 hebrenjve në kampet e përqendrimit. Shefi i policisë së Vichy që organizoi dëbimin, Rene Bousquet, ishte mik i Mitterrand pas luftës.

Periudha e Vichy ishte një periudhë komplekse për Republikën. Siç shkruante Julian Jackson në Francë: Vitet e errëta 1940-1944: ‘Bota kolaboracioniste nuk ishte homogjene – ajo përmbante pacifistë dhe fashistë, socialistë dhe katolikë… politika kolaboracioniste ishte një fole urrejtjesh nepërkash.’

Për më tepër, ajo periudhë është në të kaluarën dhe është lënë më së miri vetëm nga politikanët e shekullit të 21-të. E njëjta gjë është e vërtetë në Itali; është e tashmja ajo që ka rëndësi dhe popullariteti i Melonit tregon historinë e vet.

Po kështu edhe Le Pen, partia e së cilës pranohet gjerësisht se ka dalë nga saga e reformës së pensioneve në formën më të mirë. Sondazhet e fundit të opinionit tregojnë se ajo po gëzon nivele të paprecedentë të pëlqimit në mesin e elektoratit.

Tubimi Kombëtar po përfiton gjithashtu nga paligjshmëria e shfrenuar që ka përfshirë Francën dhe mungesa e ndonjë strategjie koherente të qeverisë për të trajtuar krizën në rritje të emigracionit.

Këto çështje shpjegojnë sukseset e fundit të partive socialisht konservatore në pjesën më të madhe të Europës kontinentale. Megjithatë, në të vërtetë, popullariteti i tyre ka të bëjë po aq me refuzimin e progresivizmit radikal nga ana e votuesve, dogmës agresive dhe përçarëse që ka dehur kaq shumë të majtën këtë shekull.

Politikanët si Elisabeth Borne duhet të ndalojnë së harxhuari fjalë për demonizimin e opozitës dhe të përqendrojnë energjinë e tyre në mënyrën se si mund të normalizojnë të majtën.

Shumë nga e majta europiane i kanë kthyer shpinën bazave të tyre tradicionale, duke tallur respektin e klasës punëtore për besimin, flamurin dhe familjen. Ata nuk duken të shqetësuar veçanërisht për krizat në shëndetësi, arsim dhe strehim social.

Kjo është arsyeja pse Meloni është kryeministre dhe Tubimi Kombëtar i Marine Le Pen ka 88 deputetë në Asamblenë Kombëtare; jo sepse janë fashistë por sepse kanë zëvendësuar të majtën./The Spectator-Kumtari.al

Read Previous

“Lavd për misterin: Një poemë për Europën”/ Lexoni poezinë që NASA do t’i dërgojë hënës së Jupiterit

Read Next

Inflacioni rritet papritur, ushqimet shtrenjtohen me 10%, rënia e euros nuk ndihmon