Fakte Interesante nga Bota që Ndoshta i Dëgjoni për Herë të Parë– 3

Edhe pse jetojmë në një kohë kur bota është shndërruar në një fshat të vogël, apo ku çdo gjë është vetëm sa një shtypje e një butoni larg dhe e përmbledhur e gjitha në një telefon në xhepin e gjithësecilit, sërish ka gjëra, ndodhi dhe fakte interesante që ndoshta nuk i kemi dëgjuar, lexuar apo parë ndonjëherë. Disa nga këto i përmbledhëm dhe përgatitur për ju, lexues të ©kumtari.al

1- Muhamed, emri më i njohur në botë
Foshnje/Shutterstock

Harrojini emrat si John, James, Mary dhe Jane – emri më i popullarizuar në botë besohet të jetë emri Muhamed. Sipas The Independent, rreth 150 milionë burra dhe djem në mbarë botën ndajnë këtë emër. Popullariteti është falë traditës myslimane të emërtimit të çdo djali të parëlindur me këtë emër në respekt dhe përkujtim të profetit të Islamit.

2- Me 85 shkronja, Emri më i gjatë i vendit në planet
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu në Zelandën e Re

Njerëzit që jetojnë në Kodrën Mamungkukumpurangkuntjunya, Australi, kanë nevojë për pak durim kur bëhet fjalë për të mësuar të shqiptojnë emrin e qytetit të tyre. Por e dini çfarë? Kështu bëjnë njerëzit nga Liqeni Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg në Massachusetts dhe Tweebuffelsmeteen-skootmorsdoodgeskietfontein në Afrikën e Jugut.

Megjithatë, asnjëri prej tyre nuk ka aq shumë punë për të bërë kur shënon adresën e tyre sa ata që jetojnë në Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu, Zelanda e Re. Me 85 shkronja të gjata, ky është emri më i gjatë i vendit në botë.

3- Katër bebe lindin çdo sekondë
Prindër që puthin foshnjen e tyre/Shutterstock

Çdo sekondë, ne mirëpresim katër foshnja të reja në popullsinë tonë të përgjithshme. Bëni pak matematikë dhe do të arrini në përfundimin se çdo minutë kemi përafërsisht 250 lindje, 15,000 çdo orë dhe 360,000 çdo ditë.

4- Temperatura më e ftohtë e regjistruar ndonjëherë ishte -144 gradë Fahrenheit (-62.2 °C)
Kopsht i mbuluar me borë në Romë/Shutterstock

Ju mund të mendoni se jeni mësuar me ajër të ftohtë dhe erëra të forta, por dita mesatare e dimrit nuk ka të bëjë asgjë në ditën më të ftohtë të regjistruar ndonjëherë, e cila ishte -144 gradë Fahrenheit (-62.2 °C). Temperatura u regjistrua në Antarktidë gjatë një periudhe kërkimi midis 2004 dhe 2016. Vetëm disa frymëmarrje ajri në atë temperaturë do të shkaktonin hemorragji në mushkëri që do mjaftonin t’ju vrisnin.

5- Shtresa Ozonit do të shërohet plotësisht në 50 vjet
Toka parë nga hapësira/Shutterstock

Shtresa e ozonit të Tokës ka vuajtur shumë, për shkak të ndotjes së ajrit. Ky është një lajm i keq për të gjithë, pasi shtresa e brishtë e gazit mbron planetin tonë nga rrezet e dëmshme ultravjollcë të diellit. Për fat të mirë, ekspertët e ndryshimeve klimatike besojnë se shtresa e ozonit do të shërohet plotësisht brenda 50 viteve, sipas një raporti të vitit 2018 nga Kombet e Bashkuara.

Rimëkëmbja është kryesisht falë Protokollit të Montrealit të vitit 1987, i cili vendosi një ndalim global për përdorimin e një prej fajtorëve kryesorë për dëmin: Klorofluorokarburet (CFO). Më parë, CFO-të kanë qenë të zakonshëm në frigoriferë, kanaçe aerosol dhe kimikate për pastrim kimik.

6- Japonia është vendi më i prekur nga tërmetet në botë
Ndërtesë e dëmtuar nga tërmeti

Tërmetet mund të variojnë nga lëkundjet e vogla që ndoshta nuk ndjehen fare deri tek lëkundjet të forta që rrëzojnë ndërtesat që shkaktojnë shkatërrime masive. Por kjo është pjesë e pashmangshme e jetës për ata që jetojnë në vende të tilla si Kina, Indonezia, Irani dhe Turqia, të cilat janë disa nga vendet më të prekura nga tërmetet në planet. Megjithatë, sipas USGS, Japonia regjistron më së shumti tërmete në botë.

7- Ka rreth 4 kuadrilion kuadrilion baktere në Tokë
Baktere në një Pjatë Petri/Shutterstock

Jo të gjitha bakteret janë të këqija. Në fakt, disa nga ato qeliza biologjike të grimcuara janë të mira e të dobishme për ne dhe ndihmojnë botën në mënyra të ndryshme dhe komplekse. Dhe kjo është mirë të dihet, duke marrë parasysh se ka rreth 4 kuadrilion kuadrilion (1 Kuadrillion = 1.000 Trilion) baktere individuale në planetin tonë, sipas NPR.

8- Njerëzit që janë aktualisht gjallë përfaqësojnë rreth 7% të numrit të përgjithshëm të njerëzve që kanë jetuar ndonjëherë
Njerëz që ecin në trotuar të mbushur/Shutterstock

Këtu është një tjetër fakt botëror për t’u mbajtur në mendjen tuaj: Sipas Byrosë së Referencës së Popullsisë, që nga koha kur Homo Sapiens doli për herë të parë në skenë 50,000 vjet më parë, më shumë se 108 miliardë anëtarë të specieve tona kanë lindur. Dhe një pjesë e madhe e atij numri është gjallë tani. Sipas byrosë, numri i njerëzve të gjallë sot përfaqëson 7% të numrit të përgjithshëm të njerëzve që kanë jetuar ndonjëherë në planetin Tokë.

9- Afrika dhe Azia janë shtëpia e gati 90 për qind e popullsisë rurale të botës
Glob i vogël/João Silas

Jo të gjithë jetojnë në një qytet të lulëzuar ose në periferi në zhvillim. Sipas Reuters, shumë njerëz ende i bëjnë shtëpitë e tyre jashtë vendeve të zhurmshme – veçanërisht në Indi, e cila ka numrin më të madh të njerëzve që jetojnë në zonat rurale (afërsisht 893 milionë njerëz jetojnë jashtë qytetit). Kina gjithashtu ka një popullsi mbresëlënëse rurale, me 578 milionë që jetojnë jashtë qendrave kryesore.

10- Monedha më e shtrenjtë në botë u shit për më shumë se 7 milionë dollarë
Monedha e rrallë ‘Shqiponja e Dyfishtë’ e vitit 1933

Shqiponja e dyfishtë‘ e vitit 1933 ishte një monedhë amerikane 20 dollarëshe prej ari që nuk doli kurrë në qarkullim. Disa prej monedhave u bënë, por shumica u shkatërruan – me përjashtim të nëntë që supozohej se ishin vjedhur nga punëtorët e thesarit të SHBA. Pasi qarkulloi për vite me rradhë nëpër duart e disa njerëzve të shquar në të gjithë globin – përfshirë edhe mbretin e Egjiptit – një nga monedhat u shit në ankandin e Sotheby në vitin 2002 për një vlerë mahnitëse, 7,590,020 dollarë. Kjo e bëri atë monedhën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand.

©Kumtari.al

Read Previous

SPAK nis procedurat e ekstradimit të Adriatik Llallës nga Italia

Read Next

Martohet Greta Koçi / Zbulon se shumë shpejt dëshiron të bëhet nënë