Erdogan dhe Macron diskutuan për Ukrainën në një bisedë telefonike

Presidenti turk Tajip Erdogan dhe homologu francez Emmanuel Macron diskutuan luftën në Ukrainë në një telefonatë të enjten, tha presidenca turke, duke shtuar se Erdogan e uroi Macron për fitoren e tij në zgjedhje. Kjo siaps Reuters.

Anëtari i NATO-s, Turqia ndan një kufi detar me Ukrainën dhe Rusinë në Detin e Zi, dhe ka lidhje të mira me të dyja dhe ka marrë një rol ndërmjetësues në konflikt. Pas pritjes së bisedimeve midis ministrave të jashtëm dhe negociatorëve të paqes të të dyja palëve, ajo ka qenë duke u përpjekur për të pritur një takim të liderëve.

“Presidenti Erdogan, i cili tha se Turqia po bënte maksimumin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë përmes diplomacisë, deklaroi se është e rëndësishme të mbështetet procesi i negociatave”, tha zyra e Erdogan në një deklaratë.

“Gjatë telefonatës, Erdogan përgëzoi Emmanuel Macron për rizgjedhjen në Presidencën franceze”, shtoi ai.

Lidhjet e Ankarasë me aleatët e saj të NATO-s, përkatësisht Shtetet e Bashkuara dhe Francën, janë tensionuar për një mori çështjesh, duke përfshirë blerjen e mbrojtjes ruse S-400 nga Turqia dhe dallimet politike në Siri, Libi, Nagorno-Karabakh dhe Mesdheun lindor.

Erdogan dhe Macron kanë shkëmbyer akuza në disa raste gjatë viteve të fundit. Erdogan e ka akuzuar Macronin se ka një axhendë anti-islamike dhe ka vënë në pikëpyetje gjendjen e tij mendore, në përgjigje të kritikave të Macron për ndërhyrjet ushtarake turke në Libi dhe Siri.

Tensionet, megjithatë, janë zbutur muajt e fundit pasi të dy aleatët ranë dakord të punonin për përmirësimin e lidhjeve. Erdogan u takua me Macron në një samit të NATO-s muajin e kaluar dhe diskutoi mundësinë e blerjes së mbrojtjeve SAMP-T nga konsorciumi franko-italian Eurosam.

Javën e kaluar, Erdogan tha se ishte mirë për marrëdhëniet Turqi-Francë që Macron u rizgjodh president.

©kumtari.al

 

 

Read Previous

Mediat raportojnë se SHBA-ja ofroi inteligjencë që ndihmoi në fundosjen e luftanijes ruse

Read Next

“Der Spiegel” ngre alarmin: Ballkani në prag të luftës, Vuçiç si Putin, synon të krijojë “Botën Serbe”