EMOCIONUESE / Cleo Smith, 4-vjeçarja e zhdukur në Australi, gjendet shëndosh e mirë

Një vajzë katërvjeçare e zhdukur prej 18 ditësh, në një pjesë të largët të Australisë Perëndimore, është gjetur shëndosh e mirë në një shtëpi të kyçur, ka thënë policia.

Cleo Smith u zhduk nga tenda e familjes së saj, në një kamping pranë qytetit të Carnarvon, më 16 tetor, duke shkaktuar një kërkim masiv.

Një 36-vjeçar ndodhet në paraburgim dhe po merret në pyetje nga detektivët, raporton BBC.

Policia ndërhyri në një shtëpi në Carnarvon në orët e para të së mërkurës, pas të dhënave mjeko-ligjore.

“Ata gjetën Cleo-n e vogël në një nga dhomat,” tha në një deklaratë zëvendës shefi i policisë, Col Blanch nga Policia e WA.

“Një nga oficerët e mori në krahë dhe e pyeti: “Si quhesh?” Ajo tha ‘Emri im është Cleo’.

Vajza është ribashkuar me prindërit e saj, të cilët kishin bërë lutje të dëshpëruara për kthimin e Cleos.

“Familja jonë është sërish e plotë”, ka shkruar në Instagram nëna e saj, Ellie Smith.

Autoritetet thonë se njeriu në paraburgim nuk ka asnjë lidhje me familjen Smith. Asnjë akuzë nuk është ngritur.

Shtëpia ku u gjet Cleo është rreth gjashtë minuta me makinë nga shtëpia e saj familjare në Carnarvon, e cila ka rreth 5,000 banorë.

Kryeministri australian Scott Morrison shkroi në Twitter se ishte “lajm i mrekullueshëm, lehtësues”. Shefi i policisë Dawson tha : “Unë mendoj se Australia po gëzohet.”

“Të gjesh një vajzë të vogël – një vajzë të vogël të pambrojtur – pas 18 ditësh. E dini, padyshim që njerëzit mendojnë më të keqen, por më e rëndësishmja shpresa nuk humbi kurrë,” shtoi shefi i policisë.

 

Çfarë dihet deri tani?

Familja e Cleos ishte në natën e parë të pushimeve të tyre në kampingun Quobba Blowholes, kur ajo u zhduk midis orës 01:30 dhe 06:00 më 16 tetor.

Vendi i largët në Macleod është rreth 900 km (560 milje) në veri të Perthit dhe është një atraksion lokal në Bregun Koral të shtetit – i njohur për peizazhin e tij të oqeanit, shpellat detare dhe lagunat.

Cleo kishte fjetur në një dyshek me ajër pranë krevatit të motrës së saj më të vogël. Kur nëna e saj, e cila kishte fjetur në dhomën e dytë të çadrës, u ngrit në mëngjes, Kleo ishte zhdukur dhe dera e tendës ishte e hapur.

Policia tha se kjo ngjalli frikën e një rrëmbimi. Zonja Smith ishte e bindur se Cleo nuk mund të ishte larguar vetëm nga tenda.

Një grup pune prej 100 oficerësh u dërguan nga kryeqyteti i shtetit, Perth, për t’iu bashkuar një kërkimi masiv ajror, tokësor dhe detar. Avionët e zbulimit u përdorën për të krehur zonat me popullsi të rrallë.

Autoritetet ofruan një shpërblim prej 1 milion dollarë Australianë (750,000 dollarë; 540,000 £) për informacion mbi vendndodhjen e Cleos.

Rasti tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare dhe kishte raporte se gjuetarët e dhuratave kishin udhëtuar në rajon pasi ishte ofruar shpërblimi në para.

Zëvendës shefi i policisë, Blanch tha se ata kërkuan mijëra pjesë të informacionit duke kërkuar “gjilpërën në kashtë”.

“Në fund të natës së kaluar ata gjetën atë gjilpërë që i çoi në atë adresë dhe e shpëtuan Cleo,” i tha ai Network Seven.

Policia tha se kishte të dhëna për një makinë, por nuk dha detaje.

ABC News raportoi se një burrë që jetonte në shtëpi ishte parë së fundmi nga një fqinj duke blerë pelena.

“Ne nuk pyetëm se për kë… ai po i blinte,” citohet të ketë thënë fqinji.

Lajmi se Cleo u gjet ndezi një ndjenjë lehtësimi të madh në komunitetin lokal.

“Për 18 ditë ne kemi qenë të mbushur me ankth dhe shqetësim,” tha presidenti i Carnarvon Shire, Eddie Smith për radion 2GB të Australisë.

Zëvendës shefi i policisë Blanch i tha radios 6PR se ishte “e pabesueshme të shihje detektivë me eksperiencë duke qarë hapur me lehtësim”.

Policia tha se nuk priste që të merrej shpërblimi.

Read Previous

Talebanët ndalojnë përdorimin e monedhave të huaja

Read Next

Patinat mbi të cilat lideri lëviz botën