Emiliano Sala / Dënohet David Henderson organizatori i fluturimit fatal

Organizatori i fluturimit në të cilin humbi jetën futbollisti Emiliano Sala është shpallur fajtor për rrezikimin e sigurisë së një avioni.

Sala, 28 vjeç dhe piloti David Ibbotson, 59 vjeç, vdiqën në përplasjen në Kanalin Anglez në janar 2019.

David Henderson, 67 vjeç, nga Hotham, East Riding të Yorkshire, u shpall fajtor pas një gjyqi në Gjykatën e Cardiff Crown.

Ai gjithashtu kishte pranuar më parë se kishte tentuar të organizonte një fluturim për një pasagjer pa leje ose autorizim.

Jurisë iu deshën shtatë orë e gjysmë për të dënuar Henderson, i cili do të dënohet më 12 nëntor, me vendim të shumicës.

Avokatët që folën në emër të familjes së Sala thanë se dënimi i Henderson ishte i mirëpritur, por veprimet e tij ishin vetëm “një pjesë e enigmës” se si u rrëzua avioni., raporton BBC.

kumtari.al

Read Previous

Motivuese / Mekaniku anglez del në pension pas 75 vitesh punë në të njëjtën kompani

Read Next

COVID-19 në vendin tonë / 591 raste të reja dhe 9 humbje jete.