Elon Musk shet 5 miliardë dollarë aksione pas sondazhit në Twitter

Shefi ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk ka shitur rreth 5 miliardë dollarë (3.7 miliardë £) të aksioneve në prodhuesin e makinave elektrike.

Ky vendim vjen disa ditë pasi ai pyeti 63 milionë ndjekësit e tij në Twitter nëse ai duhet të shesë 10% të aksioneve të tij në Tesla.

Aksionet e kompanisë ranë me rreth 16% në dy ditët pasi sondazhi doli në favor të shitjes së aksioneve të tij, shkruan BBC,  përpara se të rifitonte terren të mërkurën.

Tesla është prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë, me një vlerësim në bursë prej më shumë se 1 trilion dollarë.

Trusti i Musk shiti pothuajse 3.6 milionë aksione në Tesla, me vlerë rreth 4 miliardë dollarë.

Ai gjithashtu shiti 934,000 aksione të tjera për rreth 1.1 miliardë dollarë pas disa opsioneve për të blerë afro 2.2 milionë aksione, sipas dosjeve me rregullatorin e tregut të aksioneve të SHBA.

kumtari.al

Read Previous

Shihen si rivalë globalë, por Kina dhe SHBA bien dakord për të rritur bashkëpunimin për klimën

Read Next

Dua Lipa në shfaqjen e HIVE : “Jam shumë krenare për atë që ka arritur Blerta Basholli”