Elon Musk nuk do t’i bashkohet bordit të Twitter, thotë shefi ekzekutiv i kompanisë

Elon Musk ka vendosur të mos i bashkohet bordit të Twitter, thotë shefi ekzekutiv i kompanisë Parag Agrawal.

Emërimi i Musk do të hynte në fuqi të shtunën pasi zbuloi javën e kaluar se ai kishte blerë 9.2% të aksioneve në platformën e mediave sociale.

Megjithatë, Agrawal shkroi në Twitter: “Elon ndau po atë mëngjes se ai nuk do të bashkohet më me bordin.”

Shefi i Tesla-s mbetet aksioneri më i madh i Twitter-it dhe firma do të mbetet e hapur ndaj kontributit të tij, shtoi ai.

Pak më shumë se një orë pas njoftimit të Agrawal, Musk postoi në mënyrë të fshehtë një emoji të vetme në Twitter. Tweet-i që atëherë është fshirë.

Gjatë fundjavës, Musk sugjeroi ndryshime në shërbimin e abonimit premium Twitter Blue, duke përfshirë uljen e çmimit të tij, ndalimin e reklamave dhe dhënien e opsionit për të paguar në kriptomonedhën dogecoin.

Musk pyeti gjithashtu më shumë se 81 milionë ndjekësit e tij nëse Twitter po “vdes” dhe nëse selia e tij duhet të kthehet në një strehë për të pastrehët.

Ai gjithashtu krijoi një sondazh duke pyetur nëse shkronja “w” duhet të hiqet nga Twitter, me opsionet e vetme “po” dhe “sigurisht”.

Agrawal tha se Twitter i ofroi Musk një vend në bordin e tij pasi kompania kishte besuar se ishte “rruga më e mirë për të ecur përpara”, me anëtarët e bordit që duhet “të veprojnë në interesin më të mirë të kompanisë dhe të gjithë aksionarëve tanë”.

Duke iu drejtuar vendimit të zotit Musk, Agrawal tha: “Unë besoj se kjo është për më të mirën”.

“Ne kemi dhe do të vlerësojmë gjithmonë kontributin e aksionarëve tanë, pavarësisht nëse ata janë në bordin tonë apo jo,” shtoi ai. “Elon është aksioneri ynë më i madh dhe ne do të mbetemi të hapur ndaj kontributit të tij”.

Laura Foll, menaxhere e portofolit në Janus Henderson Investors, tha: “Deklarata nga shefi ekzekutiv i Twitter është, mendoj, mjaft domethënëse në atë që ai thotë ‘shiko, Elon vendosi të mos i bashkohet bordit’. Në deklaratë thuhe se bordi i ofroi atij një vend [dhe] ishte vendimi i Elon Musk.

“Por shefi ekzekutiv i Twitter vazhdon të thotë ‘do të ketë shpërqendrime në vazhdim, por qëllimet dhe prioritetet tona mbeten të pandryshuara. Le të largojmë zhurmën’.

Ajo tha për programin Today të BBC Radio 4: “Kjo është një kompani shumë e madhe e listuar publikisht. Ka rregulla shumë strikte rreth asaj se çfarë mund të thonë publikisht anëtarët ekzekutivë. Duhet të ketë kontrolle shumë të rrepta dhe unë mendoj se ky është shefi i Twitter. Ekzekutivi thjesht tha ‘le të vazhdojmë tani, le të drejtojmë këtë kompani dhe Elon Musk do të jetë aksioner dhe ne do ta dëgjojmë atë së bashku me aksionerët’.

©kumtari.al

Read Previous

Rritja e çmimeve/ Buka, vaji, karburantet e bulmeti “fundosin” buxhetet e familjeve shqiptare

Read Next

Kancelari austriak do të takohet me Putinin në Rusi mes paralajmërimeve për ofensivë të re kundër Ukrainës