Ekuadori goditet nga një tërmet me magnitudë 6.8 ballë, njerëz të bllokuar nën rrënoja

Një tërmet i fortë ka tronditur Ekuadorin jugor dhe Perunë veriore, duke vrarë të paktën 14 persona, duke bllokuar të tjerë nën rrënoja dhe duke mbushur rrugët me mbeturina dhe linja të rëna elektrike.
Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi një tërmet me magnitudë rreth 6.8 ballë me qendër në brigjet e Paqësorit, rreth 80 kilometra në jug të Guayaquil, qyteti i dytë më i madh i Ekuadorit.

Një nga viktimat vdiq në Peru, ndërsa 13 të tjerë vdiqën në Ekuador, ku autoritetet raportuan gjithashtu se të paktën 126 persona u plagosën.

Presidenti ekuadorian Guillermo Lasso u tha gazetarëve se tërmeti “pa dyshim … kishte krijuar alarm në popullatë”.

Zyra e zotit Lasso në një deklaratë tha se 11 nga viktimat vdiqën në shtetin bregdetar të El Oro dhe dy në shtetin malor të Azuay.

Në Peru, tërmeti u ndje nga kufiri verior me Ekuadorin deri në bregun qendror të Paqësorit.

Kryeministri peruan Alberto Otárola tha se një vajzë katërvjeçare vdiq nga trauma në kokë që pësoi në shembjen e shtëpisë së saj në rajonin Tumbes, në kufi me Ekuadorin.
Një nga viktimat në Azuay ishte një pasagjer në një automjet të shtypur nga rrënojat nga një shtëpi në komunitetin Ande të Cuenca, sipas Sekretariatit të Menaxhimit të Rrezikut, agjencia e reagimit emergjent të Ekuadorit.

Në El Oro, agjencia raportoi gjithashtu se disa njerëz ishin të bllokuar nën rrënoja.

Në komunitetin e Machala, një shtëpi dykatëshe u shemb para se njerëzit të mund të evakuoheshin, një skelë u hap dhe muret e një ndërtese u plasën, duke bllokuar një numër të panjohur njerëzish.

Agjencia tha se zjarrfikësit punuan për të shpëtuar njerëzit ndërsa Policia Kombëtare vlerësoi dëmet, puna e tyre u vështirësua nga linjat e rrëzuara që ndërprenë shërbimin telefonik dhe elektrik.
Agjencia e komunikimit e presidencës tha se të paktën shtatë shtëpi u shkatërruan, ndërsa 50 të tjera u dëmtuan.

Rreth 20 ndërtesa arsimore dhe më shumë se 30 qendra shëndetësore u prekën gjithashtu dhe shumë rrugë u bllokuan nga rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga tërmeti.

Read Previous

Borrell: Kosova dhe Serbia kanë pranuar zbatimin e aneksit të marrëveshjes

Read Next

Lobimet kundër opozitës, Berisha: Ambasadori i Britanisë në Tiranë, një lloj McGonigali