E rrallë / Zjarr në Tundrën ruse me temperatura nën zero

Një zjarr i rrallë në pyll ka përfshirë tundrën ruse pasi vendi përballet me ndryshime të rëndësishme nga ndryshimet klimatike, raportojnë mediat vendase.

Rreth 360 hektarë po digjen pavarësisht temperaturave nën zero në rajonin Magadan rreth 10,000 kilometra në lindje të Moskës.

Tundra zakonisht mbulohet me borë në këtë kohë të vitit, kështu që zjarre të tilla ndodhin jashtëzakonisht rrallë.

Përpjekjet e zjarrfikësve për të shuar flakët pengohen nga rezervuarët e ujit të ngrirë.

Tema e zjarreve në tundra u fol nga presidenti i SHBA Joe Biden në samitin e klimës COP26 në Glasgow të martën.

Duke iu drejtuar vendimit të Presidentit Vladimir Putin për të mos marrë pjesë personalisht në samit, Biden vuri në dukje se “tundra e presidentit rus po digjet – fjalë për fjalë, tundra po digjet”.

“Ai ka probleme serioze, serioze klimatike dhe është nëna e gadishmërisë për të bërë gjithçka,” tha Biden.

Kremlini hodhi poshtë kritikat e Biden, duke thënë se Rusia po bën “përpjekje të mëdha sistematike” për të reduktuar emetimet dhe për të arritur neutralitetin e karbonit deri në vitin 2060.

Rusia po ngrohet 2.5 herë më shpejt se planeti në përgjithësi.

Me afërsisht 65% të territorit të saj të mbuluar nga ngrica e përhershme, toka ruse e ngrirë për mijëvjeçarë ka filluar të shkrihet, me rritjen e temperaturave të ajrit në dekadat e fundit.

kumtari.al

Read Previous

Ukraina mohon dislokimin e ushtrisë ruse në kufi, ndërsa ministri i mbrojtjes jep dorëheqjen

Read Next

Plagosje me thikë te shkolla “Fan Noli” në Tiranë