E Fundit/ Shtetet e BE-së bien dakord të pezullojnë udhëtimet nga vendet e Afrikës së Jugut për shkak të variantit të ri të koronavirusit

Të 27 vendet anëtare evropiane ranë dakord, ditën e sotme, të pezullojnë përkohësisht udhëtimet nga shtatë vende të Afrikës Jugore, për shkak të shpërthimit të një varianti të ri të koronavirusit, raporton DW.

Një komitet ekspertësh shëndetësorë “ranë dakord për të vendosur kufizime të përkohshme për të gjitha udhëtimet në BE nga Afrika Jugore”, tha presidenca sllovene e BE-së në Twitter. Vendimi vjen pasi Komisioni Evropian propozoi aktivizimin e të ashtuquajturit “frena emergjente” ndaj koronavirusit të përbashkët të bllokut.

U deshën vetëm pak orë që shtetet anëtare të binin dakord. Vendet e prekura thuhet se përfshijnë Botsvanën, Eswatinin, Lesoto, Mozambikun, Namibinë, Afrikën e Jugut dhe Zimbabvenë, sipas burimeve diplomatike. Shfaqja e variantit të ri të koronavirusit B.1.1.529 në Afrikën e Jugut ngjalli shqetësim ndërkombëtar, me një listë në rritje të vendeve që njoftojnë kufizime udhëtimi në Afrikën Jugore.

©Kumtari.al

Read Previous

“Nuk vë PD para vetes time?!”, Berisha zbulon bisedën me Bashën

Read Next

Hidhet shorti i play-off, Italia “peshkon” Maqedoninë e Veriut