Drejtuesit e Moderna: Varianti Omicron mund të ketë nevojë për një vaksinë të re

Drejtuesit më të lartë të Moderna Inc. përsëritën se mutacionet e shumta të variantit Omicron mund të kërkojnë zhvillimin e vaksinave të reja, duke shkaktuar një rënie në tregjet financiare.

“Numri i mutacioneve në këtë virus është befasues,” tha bashkëthemeluesi Noubar Afeyan në një intervistë për televizionin Bloomberg. “Ne duhet ta pranojmë atë për kërcënimin serioz që paraqet.” Në një kohë pasigurie në lidhje me ndikimin e Omicron në kursin e pandemisë dhe ekonomitë botërore, komentet nxitën një raund të ri shqetësimi. Shefi Ekzekutiv Stephane Bancel, në një intervistë me Financial Times, parashikoi një “rënie materiale” në efikasitetin ekzistues të vaksinave dhe zbuti pritshmëritë që të rejat mund të jenë gati së shpejti. Përcaktueshmëria e tij u duk se tronditi tregjet, me stoqet në Azi që tërhiqeshin së bashku me indekset e së ardhmes së SHBA dhe Evropës dhe naftën e papërpunuar.

Bancel dhe Afeyan përsëritën në mënyrë efektive komentet e bëra nga Shefi Mjekësor i Moderna, Paul Burton gjatë fundjavës.

BioNTech SE dhe partneri i saj Pfizer Inc. si dhe Moderna, kanë avantazhin e të qenit më të shpejta në zhvillimin e një injeksion të ri, ashtu siç ishin të parat që prezantuan vaksinat në fund të vitit të kaluar./Bloomberg

©Kumtari.al

Read Previous

Zhan-Pierre Papin: Topi i Artë është zhvlerësuar

Read Next

Jep dorëheqje Rrahman Rama, Komandat i ri i FSK pritet nga familja legjendare e Jasharajve