Dodik, pas takimit me Escobar, shkon te Putini, kërkon forcat ajrore ruse në Bosnje

Anëtari i presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Milorad Dodiku është pritur në një takim nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Media boshnjake klix.ba shkruar se Dodik është duke kërkuar mbështetje nga Rusia për veprime të mëtutjeshme me qëllim kollapsimin e shtetit boshnjak përmes kërkesave për tranfer të kompetencave për “Republikën Serbe”.

Mediumi rus “Pravda” siç citon klix.ba, shkruan se Dodik ka arritur në Moskë në kulmin e konfliktit me Perëndimin, i cili nuk përjashton sanksionit ndaj Dodikut shkak i veprimeve të tij anti-shtetërore.

Por ndërkohë Dodik edhe duke qenë non grata, është takuar me përfaqësuesin e lartë amerikan Escobar.

Ky mediun rikutjon se Dodik mbështetet në Rusinë dhe Kinën dhe se ai ka thënë tashmë që nuk i intereson për këcënimet për sanksione nga Perëndimi.

Mediumi rus përmend edhe opsionin e ndihmës ruse për Republikën Serbe, dhe rikujton se Rusia mund të dërgojë forca ajrore në Bosnje e Hercegovinë sikur që kanë bërë në vitet e ’90, si kontigjent paqeruajtës ndërkombëtar.

Ato forca ushtarake ruse ishin transferuar në Prishtinë në vitin 1999.

©kumtari.al

Read Previous

40 vjet HIV/AIDS: Përparimi i një pandemie

Read Next

GJUHA HERMAFRODITE E EVROPËS