Devin Nunes do të largohet nga Kongresi për të udhëhequr startupin mediatik të Trump

Përfaqësuesi Devin Nunes, një mbështetës i zjarrtë i Donald Trump, po largohet nga Kongresi për të drejtuar startup-in e ri mediatik të ish-presidentit, njoftoi të hënën kompania sipas Fortune.

Nunes, një republikan nga Kalifornia, do të bëhet drejtor ekzekutiv i Grupit Media & Teknologjia Trump në janar, tha kompania në një deklaratë.

Trump njoftoi formimin e kompanisë së re në tetor. Ish-presidenti, aktualisht i ndaluar të përdor platformat kryesore të mediave sociale, planifikon të hapë një rrjet të ngjashëm me Twitter të quajtur Truth Social. Zyra e Nunes nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment. Ai nuk u përgjigj as telefonatave apo mesazheve. Në një deklaratë nga zyra e tij e publikuar nga The Fresno Bee në rrethin e tij, Nunes tha se do t’i mungojë përfaqësimi i zonës së tij dhe falënderoi zgjedhësit e tij.

“Të jeni të sigurt, unë nuk kam hequr dorë në asnjë mënyrë nga lufta jonë kolektive – thjesht do ta ndjek atë me mjete të tjera,” tha ai në deklaratë, sipas Fresno Bee.

Nunes, 48 ​​vjeç, ishte anëtar i Komitetit të Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve kur Kongresi po hetonte ndihmën e mundshme të fushatës së Trump nga Rusia dhe mbrojti me vendosmëri ish-presidentin. Aktualisht në mandatin e tij të 10-të në Dhomën e Përfaqësuesve, Nunes do të kishte qenë në linjë për të drejtuar Komitetin e fuqishëm të Mënyrave dhe Mjeteve nëse republikanët fitojnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA në zgjedhjet e vitit 2022.

Udhëheqësi i GOP të Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, postoi në Twitter se largimi i Nunes “lë një vrimë të hapur në këtë institucion”.

©Kumtari.al

Read Previous

Aksident me pasoje vdekjen te Bishti i Zhurit

Read Next

7 dhjetor 1970, gjunjëzimi i Willy Brandt