Dënohet me 18 vite burg lideri i opozitës bjelloruse

Një lider i opozitës bjelloruse, i cili mblodhi protesta masive kundër liderit të diskutueshëm Alexander Lukashenko, është dënuar me 18 vjet burg.

Sergei Tikhanovsky u dënua për organizimin e trazirave midis akuzave të tjera, shkruan BBC.

Ai planifikoi të sfidonte Lukashenkon në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, por u ndalua para votimit.

Gruaja e tij, Svetlana Tikhanovskaya, u përball me z. Lukashenko, i cili pretendoi fitoren në zgjedhjet e diskredituara gjerësisht.

Ajo fitoi vetë në zgjedhjet e gushtit, por, nga frika për sigurinë e saj, u detyrua të mërgonte me së bashku me fëmijët të nesërmen.

Të martën, zonja Tikhanovskaya vuri në dyshim vlefshmërinë e gjykatës që gjykoi bashkëshortin e saj dhe tha se dënimi i tij ishte “hakmarrje” nga zoti Lukashenko.

“Ndërsa i fsheh të burgosurit politikë në gjyqe të mbyllura, ai shpreson të vazhdojë represionet në heshtje. Por e gjithë bota shikon. Ne nuk do të ndalemi,” shkroi zonja Tikhanovskaya në një postim në Twitter.

©Kumtari.al

Read Previous

Arrestimi i Kokës nga SPAK, Kim: Reforma në drejtësi po jep rezultate

Read Next

Shpërthen autoboti me naftë, vdesin 40 persona