Delegacioni amerikan do të takohet me talebanët në bisedimet e para të nivelit të lartë që nga tërheqja e Afganistanit, thonë zyrtarët

 

Një delegacion amerikan do të takohet me përfaqësuesit e lartë talebanë në Doha të Shtunën dhe të Dielën, në takimin e tyre të parë, ballë për ballë, në një nivel të lartë që kur Uashingtoni tërhoqi trupat e tij nga Afganistani dhe grupi i linjës së ashpër mori vendin, thanë dy zyrtarë të lartë të administratës për Reuters.

Delegacioni i nivelit të lartë amerikan do të përfshijë zyrtarë nga Departamenti i Shtetit, USAID dhe komuniteti i inteligjencës amerikane, ata do të bëjnë presion mbi talebanët për të siguruar kalim të vazhdueshëm dhe të sigurt për qytetarët amerikanë dhe të tjerët jashtë Afganistanit dhe për të liruar shtetasin amerikan të rrëmbyer Mark Frerichs, thanë zyrtarët.

Një përparësi tjetër kryesore do të jetë që talebanët të mbajnë zotimin e tyre se nuk do të lejojnë që Afganistani të kthehet përsëri në një vatër për al Kaedën ose ekstremistë të tjerë, për më tepër do t’u kërkohet të përmirësojë aksesin për ndihmë humanitare, pasi vendi përballet me perspektivën e një tkurrje ekonomike “vërtet të rëndë” dhe ndoshta të pamundur për ta parandaluar, thanë zyrtarët amerikanë./CNBC/

kumtari.al

Read Previous

Kancelari i ardhshëm gjerman do të ketë limuzinën e re Mercedes-Benz, komoditet dhe elemetë sigurie specialë

Read Next

“Më zgjat afatin e antarëve të vetingut, të të shtoj disa bashki në hartë.”