Dalin të dhënat e para nga zgjedhjet- kush do të jetë Presidenti i Ri i Francës

Votuesit francezë shkuan këtë të diel në kutitë e votimit për të zgjedhur 1 prej 12 kandidatëve për President të vendit.

Ky raund i parë i garës së shumëpritur për udhëheqjen e ekonomisë së dytë më të madhe të Evropës do të përcaktojë se 2 prej kandidatëve që do të shkojnë në balotazhin e 24 prillit.

Pjesëmarrja ishte 65%, pak më e ulët se në zgjedhjet e fundit në 2017. Qendrat e fundit mbyllen në orën 20.00 dhe deri atëherë është e ndaluar në vend që të publikohen sondazhe.

Por një sondazh i publikuar në Zvicër nga kompania IPSOS nxjerr fitues presidentin aktual Emmanuel Macron në një kryesim të ngushtë me rivalen e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

SONDAZHI IPSOS FRANCE

Macron – 26,5%
Le Pen – 22,5%
Mélenchon – 17,5%
Zemmour – 9%
Pécresse – 8,5%
Jadot – 5% /lapsi.al

Read Previous

Mbyllet me spektakël pjesa e parë në Etihad, City në avantazh

Read Next

Rrapi Gjika do të jetë kryetari i ri i PD Fier