Critics Choice Awards zbulon fituesit për filmin dhe televizionin më të mirë të vitit 2022.

Ndër nominimet e filmave, Everything Everywhere All at Once kryesoi me 14 nominime. Nga ana televizive, komedia ABC Abbott Elementary shënoi më së shumti nominime me gjashtë në total. Për çmime speciale, ylli i Glass Onion: A Knives Out Mystery, Janelle Monáe, fitoi çmimin  dhe Jeff Bridges u nderua me Çmimin e Arritjes së Jetës. Lista e fituesve të Critics Choice Awards :

Aktori më i mirë

Brendan Fraser, The Whale

Aktorja

Cate Blanchett, Tár

Aktori më i mirë dytësor

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once

Aktorja më e mirë

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever

Aktori më i mirë i ri

Gabriel LaBelle, The Fabelmans

Regjisori më i mirë

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once

Kinematografia më e mirë

Claudio Miranda, Top Gun: Maverick

Editimi

Everything Everywhere All at Once

Film komedi

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Film animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Film më i mirë në gjuhë të huaj

RRR

Kënga më e mirë

“Naatu Naatu”

Seriali dramë

Better Call Saul

Aktor dramë

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Aktorja dramë

Zendaya, Euphoria

Aktor komedi

Jeremy Allen White, The Bear
D’Pharaoh Woon-A-Tai, Reservation Dogs

Aktorja komedi

Jean Smart, Hacks

Talk Show

Last Week Tonight with John Oliver

Read Previous

Forcat izraelite vrasin një djalë 14-vjeçar palestinez në Bregun Perëndimor

Read Next

Berisha paralajmëron protestë kombëtare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *