Covid: OBSH paralajmëron, Evropa edhe një herë në epiqendër të pandemisë

Evropa është edhe një herë “në epiqendrën” e pandemisë Covid, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), pasi rastet janë rritur shume në të gjithë kontinentin.

Në një konferencë për shtyp, kreu i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge tha se në kontinent mund të ndodhin gjysmë milioni vdekje të tjera deri në shkurt. Për këtë rritje ai fajësoi marrjen e pamjaftueshme të vaksinave. “Ne duhet të ndryshojmë taktikat tona, nga reagimi ndaj rritjeve të Covid-19 deri në parandalimin e tyre,” tha ai, citon BBC.

Shkalla e vaksinimit është ngadalësuar në të gjithë kontinentin muajt e fundit. Ndërsa rreth 80% e njerëzve në Spanjë janë goditur dyfish, ky numër është më i ulët në Francë dhe Gjermani – në 68% dhe 66% respektivisht – dhe akoma më i ulët në disa vende të Evropës Qendrore dhe Lindore. Vetëm 32% e rusëve u vaksinuan plotësisht deri në tetor 2021.

Z. Kluge fajësoi gjithashtu një lehtësim të masave të shëndetit publik për rritjen e infeksioneve në rajonin evropian të OBSH-së, i cili mbulon 53 vende duke përfshirë pjesë të Azisë Qendrore. Deri më tani OBSH ka regjistruar 1.4 milionë vdekje në të gjithë rajonin.

kumtari.al

Read Previous

Gjendet një qese e dyshimtë në Tiranë, dyshohet bombë artizane

Read Next

Nga janari, bashkë me kolaudimin do të kontrollohet edhe kilometrazhi i automjeteve