COVID-19 në vendin tonë / Tetë jetë të humbura dhe 594 raste të reja / Ministria apel për vaksinim

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 594 raste të reja të infektimit me koronavirus dhe 8 humbje jete. Ministria e shëndetësisë bën apel për vaksinim të gjithë qytetarëve mbi 18 vjeç.

Nga data 1 nëntor, sipas vendimit të ditës së sotme të Komitetit të Ekspertëve, do të mund të vaksinohen edhe fëmijët nga 16 vjeç.

Fëmijët që paraqesin probleme shëndetësore që lidhen me dobësimin e imunitetit, do të mund të vaksionohen duke filluar nga mosha 12-15 vjeç.

 

Njoftim i Ministrisë

Ministria e Shëndetësisë: 3180 testime, 594 qytetarë të infektuar, 8 humbje jete dhe 304 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 3180 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 594 qytetarë, në këto bashki:

237 në Tiranë, 45 në Durrës, 43 në Fier, 33 në Shkodër, 32 në Elbasan, 23 në Berat, nga 16 qytetarë në Kamëz, Sarandë, 14 në Lushnje, 11 në Vlorë, nga 8 qytetarë në Gjirokastër, Mallakastër, nga 7 qytetarë në Krujë, Vorë, Patos, Dimal, nga 6 qytetarë në Kukës, Lezhë, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Kurbin, Devoll, nga 4 qytetarë në Gramsh, Kuçovë, Roskovec, nga 3 qytetarë në Fushë Arrëz, Himarë, Korçë, Peqin, nga 2 qytetarë në Kolonjë, Tepelenë, Konispol, Delvinë, Mirditë, Tropojë, Has, Pukë, Vau i Dejës, nga 1 qytetar në Shijak, Kavajë, Dibër, Selenicë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Pogradec, Skrapar, Cerrik, Librazhd.

Janë 6726 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 140 pacientë, nga të cilët 11 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 8 qytetarë: katër qytetarë nga Tirana të moshave 58-87 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 69 vjeç, një qytetare nga Durrësi 74 vjeçe, një qytetare nga Vlora 81 vjeçe, një qytetar nga Berati 82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 304 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 170,730 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 594

Të shëruar në 24 orë 304

Të shtruar në spitale 137

Humbje jete në 24 orë 8

Testime ditore 3180

Testime totale 1,276,392

Raste pozitive 180,623

Raste të shëruara 171,034

Raste Aktive 6726

Humbje jete 2,863

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3352

Fier 816

Durrës 763

Shkodër 462

Elbasan 259

Gjirokastër 188

Berat 181

Korçë 179

Lezhë 176

Vlorë 142

Kukës 141

Dibër 67

Read Previous

Hekurudha Tiranë-Durrës dhe 17 vendimet e tjera të KKT-së

Read Next

Barometri Kombëtar i Lirisë së Medias : Përkeqësim i lirisë së shprehjes / Pasiguri në punë / Censurë dhe autocensurë