COVID-19 në vendin tonë /Nëntë qytetarë kanë humbur jetën dhe 495 raste të reja

Ministria e Shëndetësisië ka bërë përditësimin në lidhje me virusin në vendin tonë. Në 24 orët e fundit është ka pas një rritje të numrit të viktimave, nëntë qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e virusit dhe janë shënuar 495 raste të reja.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqendruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 3732 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 495 qytetarë, në këto bashki: 258 qytetarë në Tiranë, 35 në Fier, 20 në Lushnje, 19 në Kamëz, 15 në Durrës, 14 në Shkodër, 12 në Vlorë, 10 në Mallakastër, Gjirokastër, 9 në Krujë, 8 në Lezhë, Patos, Korçë, Elbasan, 7 në Pogradec, 5 në Sarandë, Librazhd, 4 në Malësi e Madhe, Pukë, Vorë, 3 në Has, Libohovë, Kuçovë, 2 në Kukës, Tropojë, Mirditë, Shijak, Rrogozhinë, Konispol, Tepelenë, 1 në Fushë- Arrëz, Kurbin, Kavajë, Rroskovec, Divjakë, Selenicë, Përmet, Poliçan, Belsh.

Janë 6,562 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 25 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 9 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana 30- 77 vjeç, 1 qytetar nga Berati 59 vjeç, 1 qytetar nga Lezhë 66 vjeç, 1 qytetar nga Saranda 67 vjeç, 1 qytetar nga Gramshi 77 vjeç, 1 qytetar nga Korça 86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 606 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 167,308 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 495

Të shëruar në 24 orë 606

Të shtruar në spitale 153

Humbje jete në 24 orë 9

Testime ditore 3732

Testime totale 1,250,052

Raste pozitive 176,667

Raste të shëruara 167,308

Raste Aktive 6,562

Humbje jete 2,797

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3002

Durrës 782

Fier 666

Shkodër 517

Vlorë 257

Elbasan 281

Lezhë 226

Berat 210

Gjirokastër 207

Kukës 154

Korçë 152

Dibër 108

kumtari.al

Read Previous

Pas takimit me delegacionin amerikan / Basha në deklaratë për mediat

Read Next

Synon postin e presidentit të FSHF-së, Dritan SHAKOHOXHA bashkohet me tifozët kuqezi