COVID-19 në vend/ Asnjë viktimë në 24 orët e fundit, 44 raste të reja

Në 24 orët e fundit në vend janë identifikuar 44 raste të reja me COVID-19, nga 971 teste të kryera.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë nuk është regjistruar asnjë humbje jete.

Ndërkohë 49 qytetarë janë shëruar nga koronavirusi.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 7 pacientë.

 

 

Informacion i plotë: Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.
MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.
Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anticovid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.
Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 971 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 44 qytetarë, në këto bashki:
24 në Tiranë, 6 në Sarandë, 3 në Fier, nga 2 qytetarë në Kurbin, Lushnje, Vlorë, nga 1 qytetar në Shkodër, Vau i Dejës, Durrës, Divjakë, Gjirokastër,
Janë 285 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 7 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 49 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,529 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (06 Maj 2022)

Raste të reja ditore 44
Të shëruar në 24 orë 49
Të shtruar në spitale 7
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 971

Testime totale 1,811,203

Raste pozitive 275,310
Raste të shëruara 271,529
Raste Aktive 285
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 175
Fier 39
Vlorë 28
Shkodër 9
Elbasan 7
Durrës 7
Lezhë 6
Korçë 4
Gjirokastër 4
Berat 3
Kukës 3

Read Previous

Zbulohen dy kandidaturat për kryetar të Këshillit Kombëtar të PD

Read Next

Vladimir Putin kërkoi falje për pretendimin e Lavrov se Hitleri ishte çifut