CNN flet me zyrtarë të FBI-së/ Marrëdhënia e Ramës me McGonigall e fshehtë dhe shumë e dyshimtë

“Bota e agjentëve të kundërzbulimit të FBI-së u trondit muajin e kaluar kur një prej tyre, Charles F. McGonigal, dikur zyrtari më i lartë i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, u padit për shitjen e aksesit tek zyrtarët rusë dhe shqiptarë në këmbim të qindra mijërave. dollarë në para të gatshme”.

Kështu e fillon shkrimin CNN, në lidhje me skandalin McGonigal.

Pasi u tërhoq nga FBI në 2018, McGonigal akuzohet se ka punuar ilegalisht për një nga oligarkët më famëkeq të Rusisë, Oleg Deripaska , i cili ishte i lidhur me hetimin e FBI-së për Rusinë falë lidhjeve të tij me ish-menaxherin e fushatës së Donald Trump, Paul Manafort.

Ish-zyrtarët e FBI-së që punuan me McGonigal i thanë CNN se ishin të habitur, të zhgënjyer dhe “të mërzitur” kur mësuan lajmin. Njëri i quajti akuzat “të tmerrshme”.

“Ky djalosh ishte jashtëzakonisht i respektuar dhe shihej vërtet si një ekspert i kundërzbulimit të karrierës,” sipas një ish-zyrtari të lartë të FBI-së që punonte me McGonigal.

 “Ai ishte një nga këta yje të rrokut në [kundërzbulimin] i cili, kur dolën punë të vështira, kur dolën detyra shumë të ndjeshme, ai ishte në listën e ngushtë të njerëzve që do t’i shikoje dhe do të thoshe, ‘Hej, ku është Charlie, çfarë po bën ai për gjashtë muajt e ardhshëm?’

Spekulimet janë rrotulluar rreth dëmit të mundshëm që mund të ketë shkaktuar McGonigal, për të parë nëse ai ekspozoi ndonjë informacion të ndjeshëm që mund të dëmtojë sigurinë kombëtare të SHBA.

Si një zyrtar i lartë i kundërzbulimit, McGonigal kishte akses në disa nga informacionet më të ndjeshme që zotëronte FBI-ja, si dhe informacionet e CIA-s dhe agjencive të tjera.

Peter Lapp, një ish-agjent i kundërzbulimit të FBI-së, i cili dikur ka punuar për McGonigal, i tha CNN se rasti McGonigal është “një siklet absolut” për FBI-në.

FBI sheh rast korrupsioni jo spiunazh

"McGonigal kishte marrëdhënie të fshehtë me

Burime të informuara për këtë çështje i thonë CNN se, të paktën tani për tani, zyrtarët e FBI-së e shohin McGonigal jo si një spiun, por më shumë si një ish-zyrtar të korruptuar që kërkon të fitojë para duke dalë nga dera.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, i cili e ka marrë detyrën pak para daljes në pension të McGonigal, në një konferencë shtypi të palidhur javën e kaluar, ka thënë se ka disa gjëra të rëndësishme që po humbasin këtu në lidhje me këtë rast.

“Është FBI-ja që e nisi këtë hetim, është FBI dhe agjentët tanë që me kujdes dhe metodikë e bashkuan çështjen kundër tij dhe është FBI-ja që e arrestoi…”, ka thënë ai.

McGonigal u promovua për të trajtuar disa nga rastet më të ndjeshme të kundërzbulimit në dosjet e FBI-së, duke përfshirë një hetim të madh për një varg asetesh të CIA-s që ishin vrarë ose humbur në Kinë. 

Ai shihej si kompetent, tepër inteligjent dhe punëtor.

McGonigal dhe lidhja me Ramën

"McGonigal kishte marrëdhënie të fshehtë me

Por në vitin 2017, saktësisht një vit pasi ishte emëruar kreu i divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, McGonigal dyshohet se u ul në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në qytet dhe pranoi 80,000 dollarë në para nga një person që kishte punuar më parë me Inteligjencën shqiptare.

Për gati dy vjet, përpara daljes në pension të tij në 2018, Departamenti i Drejtësisë pretendon se McGonigal ua shiti në mënyrë efektive aksesin e tij zyrtarëve të lartë amerikanë, duke u përpjekur të ndërmjetësonte takime për individë nga Bosnja dhe Hercegovina në emër të personit të lidhur më parë me inteligjencën shqiptare.

McGonigal dyshohet se pranoi të paktën 225,000 dollarë për atë ndihmë, duke gënjyer FBI-në për aktivitetet e tij, duke përfshirë udhëtimet e shumta në Evropë të paguara nga kontaktet e tij shqiptare dhe të marra pa informuar FBI-në, si dhe një marrëdhënie të fshehtë që ai mbante me Kryeministrin e Shqipërisë.

Pasi doli në pension në vitin 2018, sipas padisë së Nju Jorkut, McGonigal shkeli sanksionet e SHBA-së duke marrë pagesa të paligjshme për të ndihmuar Deripaskën në përpjekjen për të hequr sanksionet e SHBA kundër tij dhe për të hetuar një rival politik në Rusi.

Për disa zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë, sjellja e McGonigal ndërsa ai ishte ende duke punuar në byro është shumë më “e tmerrshme”, siç i ka thënë CNN, jë  ish-zyrtari i lartë, sesa akuzat kundër tij në lidhje me Deripaskën u zhvilluan pasi ai kishte dalë në pension./cna

Read Previous

Asosacioni/ Kurti- Perëndimit: Bëjini presion Serbisë, jo Kosovës

Read Next

Protestuesit shkojnë tek fshati i kryeministrit, kërkojnë dorëheqjen