Cilat ishin qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar për 2023-in?

Singapori është shpallur sërish qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, në të njëjtin nivel me Zyrihun, sipas raportit nga Economist Intelligence Unit (EIU).

Qendra e Azisë Juglindore zë vendin e parë për të nëntën herë në njëmbëdhjetë vitet e fundit, ndërsa qyteti më i madh i Zvicrës u hodh nga vendi i gjashtë në renditjen e vitit të kaluar, sipas raportit të Kostos së Jetesës 2023 në mbarë botën të publikuar të enjten.

Kërcimi i Zyrihut pas tre vjetësh u udhëhoq nga forcimi i frangut zviceran dhe çmimet e larta për sende ushqimore, mallra shtëpiake dhe rekreacion, sipas raportit.

New Yorku, i cili ishte në krye si qyteti me koston më të lartë të jetesës në 2022, ra në vendin e tretë, duke u barazuar me Gjenevën.

Qytetet ruse Moska dhe Shën Petersburgu shënuan rënien më të madhe në renditje pas dobësimit të rublës nga sanksionet e lidhura me luftën.

Raporti zbuloi se çmimet u rritën me 7,4 për qind me një ritëm vjetor në terma të monedhës vendase për më shumë se 200 mallra dhe shërbime që përdoren më së shpeshti, duke përjetuar një ulje nga rritja rekord prej 8,1 për qind vitin e kaluar.

Read Previous

Pse njerëzit shumë të zgjuar janë më të lumtur vetëm

Read Next

Parashikimi për javën: Mot i paqëndrueshëm me temperatura të ulta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *