Çfarë është turizmi zhytës? Një shpjegim i ekspeditës së Titanikut.

Të shohësh rrënojat e Titanikut konsiderohet një udhëtim.

Njeriu duhet të hipë në një anije zhytëse me madhësinë e një minibusi të ndërtuar për të përballuar presionin e zbritjes gati dy milje e gjysmë në thellësitë e Oqeanit Atlantik. Duhen rreth dy orë për të arritur në anijen e fundosur dhe dy të tjera për t’u rikthyer në sipërfaqe, plus kohë për eksplorim.

Edhe pse  me një çmim prej një çerek milioni dollarësh, nuk mungojnë njerëzit me interes për një aventurë të tillë. Philippe Brown, themeluesi i kompanisë së udhëtimeve luksoze Brown and Hudson, thotë se ka një listë të gjatë pritjeje për eksperiencën zhytëse të OceanGate Expeditions në qendër të vëmendjes së botës. Anija, e quajtur Titan, u zhduk të dielën në Atlantikun e Veriut me pesë në bord dhe shpëtimtarët janë duke u përpjekur përderisa furnizimi me oksigjen po pakësohet.

Për udhëtarët më të pasur dhe më të guximshëm në botë, një udhëtim me zhytje nuk është aq i largët, thotë Roman Chiporukha, bashkëthemelues i Roman & Erica, një kompani udhëtimi për klientët jashtëzakonisht të pasur me tarifat vjetore të anëtarësimit duke filluar nga 100,000 dollarë.

“Këta janë njerëzit që kanë ngjitur shtatë majat, ata kanë kaluar Atlantikun me varkën e tyre,” tha Chiporukha. Pushimet tipike të të pasurve ultra të pasur, si një arratisje në plazh në Rivierën italiane ose St. Barts, shtoi ai.

Ky përshkrim i përshtatet manjatit Hamish Harding, i cili është në mesin e pesë personave në Titanin e zhdukur. Një aventurier i zjarrtë që ka eksploruar tërësisht Polin e Jugut dhe Hendekun Mariana, Harding ishte gjithashtu në fluturimin e pestë hapësinor të Blue Origin, kompania private hapësinore e themeluar nga Jeff Bezos, i cili zotëron The Washington Post.

Harding dhe udhëtimi i Titanit përfaqësojnë fundin ekstrem të industrisë së turizmit zhytës, e cila është rritur në popullaritet që nga vitet 1980. Ofer Ketter, një pilot i nëndetëseve dhe bashkëthemelues i SubMerge, një firmë që ofron këshillime dhe operime të zhytësve privatë, thotë se udhëtime të tilla në det të thellë janë të rralla në krahasim me ato në vende më tropikale. Për shembull, operatori luksoz turistik Kensington Tours ofron një udhëtim 10-ditor me jahte prej 700,000 dollarësh, i cili përfshin një zhytje prej 600 këmbësh në një nëndetëse në Bahamas për të eksploruar dyshemenë e oqeanit Exumas.

Çfarë është turizmi zhytës?

Një nëndetëse është një lloj anijeje që mund të udhëtojë nën ujë, shpesh për kërkime dhe eksplorime me ose pa njerëz në të. Ato përdoren në një sërë industrish për qëllime komerciale, ushtarake dhe shkencore. “Shembuj janë rikuperimi i thesarit të humbur nga fundi i detit … inspektimi dhe servisimi i kabllove,” tha Andrew Norris, një kapiten në pension i rojes bregdetare të SHBA.

Ato janë përdorur për turizmin që nga mesi i viteve 1980 dhe tani gjenden në të gjithë botën, thotë William Kohnen, i cili drejton Hydrospace Group, një firmë inxhinierike që ndërton nëndetëse. Shpesh mund t’i gjeni në zona piktoreske si Hawaii ose Karaibet, ku pasagjerët mund të admirojnë jetën detare dhe shkëmbinj nënujorë shumëngjyrësh.

“Është në thelb një turne i vogël me autobus,” tha Kohnen.

Në përgjithësi, “nëndetëset turistike” mund të vendosin 20 deri në 60 persona në bord, thotë Kohnen, dhe të shkojnë në ekskursione një orëshe që nuk janë aq të thella sa një mision Titaniku. Ai vlerëson se 99 përqind e tyre zbresin jo më shumë se 150 këmbë (rreth gjatësisë së dy fushave të tenisit). Ketter thotë se në përvojën e tij, turnet priren të jenë mesatarisht dy deri në tre orë, duke mbuluar vendet e zhytjes si avionët e Luftës së Dytë Botërore dhe mbytjet e anijeve, ose për të parë jetën detare.

Brown thotë se klientët e tij që janë të interesuar në anën ekstreme të turizmit zhytës, si një zhytje deri te Titaniku, nuk e shohin veten si turistë, por më tepër si eksplorues të ditëve moderne. Udhëtime të tilla janë mundësi për të shtyrë kufijtë e tyre për hir të rritjes personale, ose “të përfshihen në iniciativa që e çojnë njerëzimin përpara ose që e ndihmojnë atë të kuptojë më mirë të kaluarën”, shtoi Brown.

Kur filluan turnet në vendin e Titanikut?

Mbetjet e RMS Titanic, e cila u mbyt në vitin 1912, u zbulua në vitin 1985 dhe turistët e kanë vizituar vendin për dekada. OceanGate Expeditions ka marrë ekuipazhe të “shkencëtarëve qytetarë” dhe “anëtarë të ekuipazhit” atje gjatë dy viteve të fundit, megjithëse kompania ka përfunduar më shumë se një duzinë zhytjeje që nga viti 2010.

Ketter tha se ai kishte vetëm disa klientë që pyesnin për ekspeditat e Titanikut në 20 vitet e tij të pilotimit të nëndetëseve. “Ka [ka] shumë më tepër interes në vende të tjera zhytjeje,” tha ai. “Njerëzit normalisht duan të shohin kafshë të egra … gjëra që nuk mund t’i shohin në një akuarium ose në një thellësi zhytjeje.”

Sa thellë shkojnë ekuipazhet zhytëse në rrënoja?

Në Ekspeditën e Titanic të OceanGate Expeditions, kompania thotë se ata mund të shkojnë në një thellësi maksimale prej 12,800 këmbësh. Mbetjet e Titanikut ndodhen në një thellësi prej 12,500 këmbësh rreth 370 milje në jug të Newfoundland, Kanada.

Sa kushton një turne në Titanik?

Ekspedita e OceanGate Titanic kushtoi 250,000 dollarë për person. Faqja e internetit e kompanisë thotë se ekspeditat në rrënoja zgjasin tetë ditë.

Brown thotë se kompania e tij ka një “version të ngritur dhe pak më të gjatë” të përvojës OceanGate që kushton rreth 293,535 dollarë për person. Paketa përfshin “përgatitje më të madhe në tokë në St. John dhe kontekstin më të gjerë të Titanikut”, si dhe ushtrime për zbutjen e rrezikut që fillojnë muaj para zhytjes. Për më tepër, “ne kishim propozuar zhytje në rrënojat e tjera më të menaxhueshme diku tjetër për të siguruar që klienti të mund të merrej me çdo çështje të paparashikuar të tipit klaustrofobi,” tha Brown.

A janë të sigurta nëndetëset turistikë?

Në një deklaratë për The Washington Post, Shoqëria e Teknologjisë Detare (MTS) tha se industria është “e rregulluar në përputhje me standardet ndërkombëtare të sigurisë” dhe ka pasur një rekord sigurie prej 50 vjetësh pa incidente.

Kohnen shtoi se Titan është një dizajn unik dhe jo një nëndetëse “e klasifikuar”, e cili “operon brenda udhëzimeve të mirëpërcaktuara të sigurisë”.

“Është një zhytës i jashtëm, një zhytës shumë i veçantë për eksplorimin e thellë të oqeanit,” tha ai.

Norris tha se pilotët kanë shumë trajnime në sistemet e sigurisë dhe misionet “ndërpriten mjaft shpesh” nëse kushtet nuk janë të përshtatshme ose ka ndonjë dështim të sistemit.

“Është si mali Everest,” tha Chiporukha. Nëse moti është i keq, “nuk ngjitesh”.

Por, si me çdo formë transporti, udhëtimi me nëndetëse vjen me rrezik, tha Ketter, i cili thotë se ka kaluar qindra orë duke pilotuar nëndetëse dhe ka shkuar në thellësi 1500 këmbë.

“Ne e dimë se mund të bëhet në mënyrë të sigurtë,” tha Ketter, duke e krahasuar industrinë me historinë e misioneve të suksesshme të udhëtimeve në hapësirë, si dhe me dështimet.

Brown thotë se klientët janë të vetëdijshëm për rreziqet ndërsa e konsiderojnë udhëtimin. “Si pjesë e procesit të projektimit të udhëtimit tonë, ne ndërmarrim dy vlerësime të detajuara të rrezikut specifik për secilën përvojë,” tha ai. “Një herët në planifikim dhe një menjëherë përpara se klienti të udhëtojë.” Për më tepër, “klienti mund të bëjë vlerësimin e rrezikut dhe të eksplorojë qëndrimin ndaj rrezikut dhe nivelin e rehatisë”, shtoi Brown.

Në një intervistë me BBC të martën, ish-pasagjeri i OceanGate, Mike Reiss tha para udhëtimit se atij iu kërkua të nënshkruante një ” deklaratë masive që rendit njërq pas tjetrës se ju mund të vdisni në udhëtim”.

Ketter shpreson që incidenti i Titanit të mos e përcaktojë industrinë, por nuk është i sigurt se si do të ndikojë në të ardhmen e tregtisë.

“Ajo që di është se ne kemi qenë duke zhytur nëndetëse me klientë të turizmit dhe kohës së lirë për më shumë se 20 vjet,” tha ai.

“Dhe ne e kemi bërë atë në mënyrë të sigurt … ne e kemi bërë atë në një mënyrë që mijëra e më shumë njerëz kanë pasur përvoja dhe kujtime që ndryshojnë jetën që nuk mund t’i përsërisin kurrë në asnjë mënyrë tjetër.”/ The Washington Post – Kumtari.al

Read Previous

Cili është ndryshimi midis një solstici dhe një ekuinoksi?

Read Next

11 ushqimet që ulin kolesterolin