1. Home
  2. Lajme

Category: Rajoni

Përshkallëzohet situata në veri të Kosovës, serbët hedhin granata

Përshkallëzohet situata në veri të Kosovës, serbët hedhin granata

Është përshkallëzuar situata në veri të Kosovës. Qendra e Regjistrimit në Zubin Potok është djegur nga serbët të cilët nuk po e pranojnë reciprocitetin për targat. Po ashtu burime për  KosovaPres bëjnë të ditur se serbët

Read More
Von der Leyen tur vizitash në Ballkanin Perëndimor/ Shqipëria ndalesa e parë

Von der Leyen tur vizitash në Ballkanin Perëndimor/ Shqipëria ndalesa e parë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen do të zhvilloj një tur vizitash në Ballkanin Perëndimor. Sipas kabinetit të presidentes, ndalesa e saj e parë do të jetë në Shqipëri në 28 shtator dhe

Read More
Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra të

Read More
Presidentja e Kosovës takon Gjukanoviqin dhe Komshiq

Presidentja e Kosovës takon Gjukanoviqin dhe Komshiq

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar një takim me Presidentin e Malit të Zi dhe atë të Bosnjes, Zhelko Komshiq. Takimin e ka lajmëruar vetë zonja Osmani në Facebook: “Nga takimi i përbashkët me

Read More
Ish krerët e UÇK-së në Hagë: Të pakënaqur me ushqimin, vizitat familjare dhe orarin e shkurtër të shëtitjeve

Ish krerët e UÇK-së në Hagë: Të pakënaqur me ushqimin, vizitat familjare dhe orarin e shkurtër të shëtitjeve

  Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë në krye me zëvendësministrin Blerim Sallahu, ka vazhduar takimet në kuadër të vizitës zyrtare në Hagë. MD thekson se disa nga shqetësimet e të paraburgosurve në Hagë janë sa

Read More
BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe

Read More
Çfarë po ndodh në veri të Kosovës?

Çfarë po ndodh në veri të Kosovës?

Sipas raportimit të mediave vendase, Gazetës Express dhe Televizionit 7, rrugët që të çojnë për në Jarinjë e Bërnjak vazhdojnë të jenë të bllokuara. Ditën e sotme ka një shtim të pranisë së automjeteve. Raportohet

Read More
26-vjetori i masakrës në Srebrenicë/ Borrell-Varhelyi: Në Evropë s’ka vend për mohim të gjenocidit!

26-vjetori i masakrës në Srebrenicë/ Borrell-Varhelyi: Në Evropë s’ka vend për mohim të gjenocidit!

“Teksa shënojmë 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, është detyra jonë e përbashkët që ta kujtojmë atë përgjithmonë”, thanë në një deklaratë të përbashkët shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dhe komisionari

Read More
Samiti i Berlinit: Çfarë e shtyu Gjermaninë të nisë një ofensivë diplomatike në Ballkanin Perëndimor

Samiti i Berlinit: Çfarë e shtyu Gjermaninë të nisë një ofensivë diplomatike në Ballkanin Perëndimor

Merkel mbledh sot në një videokonferencë për herë të fundit liderët e Ballkanit Perëndimor. E ngarkuara e Ministrisë së Jashtme për Ballkanin, Susanne Schütz ndriçon sfondin e takimit mbi Procesin e Berlinit. Deutsche Welle: Znj.

Read More
Bullgaria, stimuj që qytetarët të vaksinohen. Lejon të zgjedhin vaksinën që dëshirojnë.

Bullgaria, stimuj që qytetarët të vaksinohen. Lejon të zgjedhin vaksinën që dëshirojnë.

Bullgaria po shqyrton mundësinë e ofrimit të stimujve, për të inkurajuar qytetarët që të vaksinohen kundër koronavirusit, tha të dielën kryeministri i përkohshëm, Stefan Yanev. Bullgaria është në mesin e pak shteteve që u ofrojnë

Read More