1. Home
  2. Rajoni

Category: Rajoni

Mbrojtja në Hagë: Thaçi nuk ka pasur motiv të kryejë krimet për të cilat akuzohet

Mbrojtja në Hagë: Thaçi nuk ka pasur motiv të kryejë krimet për të cilat akuzohet

Avokati mbrojtës i Hashim Thaçit, Gregory Kehoe, në fjalën e tij hyrëse tha klienti i tij nuk ka pasur motiv që të kryejë krimet për të cilat akuzohet. “Ai e dinte se suksesi i UÇK-së

Read More
Përfundon dita e parë e gjyqit për ish- krerët e UÇK-së të akuzuar për krime lufte

Përfundon dita e parë e gjyqit për ish- krerët e UÇK-së të akuzuar për krime lufte

Pas një seance maratonë, ka përfunduar dita e parë e gjykimit të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Këta të fundit u deklaruan sot njëzëri të

Read More
Rënie e ndjeshme e shqiptarëve me lejeqëndrimi në Greqi, 147 mijë më pak se një vit më parë

Rënie e ndjeshme e shqiptarëve me lejeqëndrimi në Greqi, 147 mijë më pak se një vit më parë

Ministria greke për Emigracionin dhe Azilin thotë se regjistroi në muajin shkurt të këtij viti rreth 277 mijë shtetas shqiptarë me leje qëndrimi të rregullta në Greqi,nga rreth 424 mijë që ishin regjistruar në shkurtin

Read More
Sot përkujtohet masakra e Krushës së Madhe

Sot përkujtohet masakra e Krushës së Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe. Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Rahovecit janë masakruar 243 persona, ndërsa 893 shtëpi private

Read More
Serbia paralajmëron njohjen e Kosovës nga Greqia

Serbia paralajmëron njohjen e Kosovës nga Greqia

Koordinatori i Konventës Kombëtare të BE-së për kapitullin 35 në Serbi, Dragisha Mijaçiç, tha sot se shefi i lartë i BE-së, Josep Borrell, deklaroi se marrëveshja u arrit fillimisht në Bruksel dhe më pas në

Read More
Blinken: Zbatimi i marrëveshjes i hap rrugë njohjes së Kosovës nga 5 vendet e BE-së

Blinken: Zbatimi i marrëveshjes i hap rrugë njohjes së Kosovës nga 5 vendet e BE-së

Zëri i Amerikës Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të mërkurën se nëse marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë zbatohet, kjo do t’i hapte rrugën njohjes së Kosovës nga pesë vendet e Bashkimit Evropian që

Read More
Banka Botërore: Ukrainës i duhen 411 miliardë dollarë për rindërtim

Banka Botërore: Ukrainës i duhen 411 miliardë dollarë për rindërtim

Banka Botërore ka thënë se Ukrainës do t’i duhen 411 miliardë dollarë për rindërtim të shtetit. Këto vlerësime janë bërë një vit pas nisjes së luftës së Rusisë në territorin ukrainas. Dokumenti, që është përpiluar

Read More
Prishtinë/ Dy avionë me 300 pasagjerë gati sa nuk përplasen gjatë uljes

Prishtinë/ Dy avionë me 300 pasagjerë gati sa nuk përplasen gjatë uljes

300 pasagjerë rrezikuan jetët e tyre në hapësirën ajrore të Kosovës, më datën 24 shkurt të këtij viti, kur aeroplanët në të cilët po udhëtonin, gati sa nuk u përplasën me njëri-tjetrin. Rreth orës 15:30

Read More
Borrell: Kosova dhe Serbia kanë pranuar zbatimin e aneksit të marrëveshjes

Borrell: Kosova dhe Serbia kanë pranuar zbatimin e aneksit të marrëveshjes

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka dalë në një konferencë për mediat në Ohër, pas takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë,

Read More
Analiza e DW/ Pa Asociacion nuk mund të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi

Analiza e DW/ Pa Asociacion nuk mund të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi

I ngarkuari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak u ka dorëzuar autoriteteve në Prishtinë 15 modele të ndryshme evropiane që mund të përdoren gjatë hartimit të statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. I

Read More