1. Home
  2. Rajoni

Category: Rajoni

Tensionet në veri/ Serbët godasin me shishe edhe kreun e Listës Serbe: Tradhtar

Tensionet në veri/ Serbët godasin me shishe edhe kreun e Listës Serbe: Tradhtar

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç, kërkoi nga të tubuarit para ndërtesës së komunës në Zveçan që të lëvizin, në mënyrë që të kalojnë dy automjete të njësisë speciale të Policisë së Kosovës. Të tubuarit

Read More
Vazhdojnë tensionet në veri të Kosovës, policia hedh gaz lotsjellës në Zveçan

Vazhdojnë tensionet në veri të Kosovës, policia hedh gaz lotsjellës në Zveçan

Mëngjesin e sotëm kanë rinisur tensionet në veri të Kosovës. Radio Evropa e Lirë njofton se  rruga që çon  drejt ndërtesave të komunave në Zveçan është bllokuar me një gardh metalik, ndërsa ka prezëncë të

Read More
Vuçiç dërgon ushtrinë në kufi me Kosovën

Vuçiç dërgon ushtrinë në kufi me Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuççic, firmosi një urdhër për të vendosur në gjendjen më të lartë të gatishmërisë forcat ushtarake dhe i urdhëroi ato të zhvendosen menjëherë në drejtim të kufirit me Kosovën. Ministri i Mbrojtjes,

Read More
Tensione në veri të Kosovës/ Të shtëna me armë dhe gaz lotësjellës

Tensione në veri të Kosovës/ Të shtëna me armë dhe gaz lotësjellës

Një përplasje ka ndodhur mes Policisë së Kosovës dhe qytetarëve serbë që janë mbledhur para ndërtesës së Komunës së Zveçanit. Aty janë dëgjuar të shtëna me armë, ndërkohë, Policia ka ndërhyrë për t’i shpërndarë qytetarët,

Read More
Dialogu Serbi-Kosovë/ Senatori amerikan për VOA: Konfliktet në Ballkan ndizen lehtësisht!

Dialogu Serbi-Kosovë/ Senatori amerikan për VOA: Konfliktet në Ballkan ndizen lehtësisht!

E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi ishte në qendër të një seance dëgjimore për Ballkanin Perëndimor të mbajtur të enjten në Komisionin për Marrëdhënie me Jashtë në Senat të Shteteve të Bashkuara. Në raportimet e tyre,

Read More
Aksident i rëndë në Kosovë, autobusi përplaset me kamionin, 30 të plagosur

Aksident i rëndë në Kosovë, autobusi përplaset me kamionin, 30 të plagosur

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur në fshatin Vragoli të Kosovës, si pasojë e të cilit kanë mbetur të plagosur 30 persona. Lajmi konfirmohet nga policia e Kosovës, sipas të cilës, në aksident ishin

Read More
Sulm tjetër në Serbi, 8 të vrarë me armë zjarri

Sulm tjetër në Serbi, 8 të vrarë me armë zjarri

Të paktën 8 vetë u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën pasi një person qëlloi me armë zjarri nga një makinë, në një qytet në afërsi të Beogradit, të enjten vonë në mbrëmje. Njoftimi

Read More
Sulmi i armatosur ndaj nxënësve në Beograd, Kurti: Ngushëllime për viktimat dhe familjet e tyre

Sulmi i armatosur ndaj nxënësve në Beograd, Kurti: Ngushëllime për viktimat dhe familjet e tyre

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas sulmit të armatosur që ndodhi të mërkurën në një shkollë në Beograd, ku mbetën të vrarë tetë nxënës dhe roja. Kurti përmes një postimi në Twtter ka

Read More
Kurti pak para takimit me Vuçiçin: Krimet e luftës nuk parashkruhen as vjetërsohen

Kurti pak para takimit me Vuçiçin: Krimet e luftës nuk parashkruhen as vjetërsohen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nga Brukseli ka përkujtuar masakrën e Studimes së Vushtrrisë. Kurti në Facebook ka shkruar se më 2 maj të vitit 1999, në fshatin Studime të Vushtrrisë, forcat serbe nxorën nga

Read More
Abazoviç ka një mesazh për Ballkanin në Ditën Ndërkombëtare të Punës

Abazoviç ka një mesazh për Ballkanin në Ditën Ndërkombëtare të Punës

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq ka uruar 1 Majin – Ditën Ndërkombëtare të Punës, duke thënë se klasa punëtore e ndërtoi shtetin me të cilin ai qeverisë. ”Mesazhi i 1 Majit për rajonin:

Read More