1. Home
  2. OP-ED

Category: OP-ED

Vjedhja e zgjedhjeve më spektakolare që ka ndodhur ndonjëherë në Shqipëri

Vjedhja e zgjedhjeve më spektakolare që ka ndodhur ndonjëherë në Shqipëri

Është vjedhja e zgjedhjeve më spektakolare që ka ndodhur ndonjëherë në Shqipëri. Është e tillë sepse ka ndodhur në kushtet kur KM i vendit akuzohet për korruptim të agjentit të FBI, korruptim të ambasadorëve…të gjitha

Read More
Belindi, beteja e Davidit kundër Goliath

Belindi, beteja e Davidit kundër Goliath

Belind Këlliçi në rrjetin e tij social Facebook numëron 71-mijë ndjekës, Erion Veliaj 541-mijë (gjysmë milioni). Këlliçi s’ka asnjë pushtet në dorë. S’ka as punonjës bashkie (patronazhistë+akt1vistë), as para (fonde partie nga KQZ), por nuk

Read More
Argat dhe shërbëtor apo krenar dhe shqiptar

Argat dhe shërbëtor apo krenar dhe shqiptar

Nga Agim Nesho -Dilema para së cilës i ka vënë shqiptarët politika e Rilindjes Kur Krushovi vizitoi Shqipërinë në vitin 1959 dha porosinë e tij “të çmuar”: Bëjeni Shqipërinë një oaz turizmi. Nuk keni nevojë

Read More
Degradimi i mëtejshëm i shqipes në një propozim qeveritar

Degradimi i mëtejshëm i shqipes në një propozim qeveritar

Nga Genc Pollo Së fundmi qeveria Rama miratoi dhe i përcolli Kuvendit një projekt-ligj që eliminon më tej kushtin e “njohurisë së gjuhës shqipe, të folur e të shkruar, të vërtetuar nga institucioni përkatës arsimor,

Read More
Pse gënjen dhe mashtron publikisht Edi Rama dhe kandidati i tij qytetarët e Shkodrës?

Pse gënjen dhe mashtron publikisht Edi Rama dhe kandidati i tij qytetarët e Shkodrës?

Nga Bardh Spahia E bëri në Shkodër ndërsa ishte prezent në takimet elektorale. E përsërit sa herë del në studio televizive, nën panikun dhe frikën e humbjes dhe refuzimit që po i bëjnë atij dhe

Read More
Pse Rama kërkon të zbehë lidershipin Amerikan në Shqipëri?

Pse Rama kërkon të zbehë lidershipin Amerikan në Shqipëri?

Nga Agim Nesho Shqiptarët janë populli më pro-amerikan në botë. Dhe kjo ndjenjë fisnikërie dhe mirënjohje e një populli për SHBA-në nuk lëkundet nga politikat dhe lidershipi amerikan apo ngjarjet në SHBA. Sondazhi i fundit i

Read More
Kandidatët e opozitës janë oferta më e mirë, jo e keqja më e vogël

Kandidatët e opozitës janë oferta më e mirë, jo e keqja më e vogël

Nga Ylli Manjani Nga një këndvështrim krahasues, kandidatët e paraqitur nga opozita nuk janë e keqja më e vogël, siç jemi mësuar të zgjedhim deri më sot. Gjykoj se ata janë oferta më e mirë

Read More
T’i japim një shans, Belind Këlliçit!

T’i japim një shans, Belind Këlliçit!

Nga Agim Nesho Nuk është një thirrje politike për të përkrahur një individ të rreshtuar në parti politike. Është një thirrje qytetare për të filluar ndryshimin nga qyteti që duam dhe ku jetojmë. E kam

Read More
Reagime pas mbirjes së barit në asfalt

Reagime pas mbirjes së barit në asfalt

Nga Lutfi Dervishi Lajmi se mbi rrugën e sapo asfaltuar në një qytet të Shqipërisë ka mbirë bari, fillimisht u raportua në mediat lokale e më pas bëri xhiron e botës duke ngjallur reagimin e

Read More
Kullat e Tiranës si tragjedi e përbashkët

Kullat e Tiranës si tragjedi e përbashkët

Nga Klodian Tomorri Në pikën më juglindore të Trekëndëshit Polinezian ekziston një ishull i vogël, që quhet Ishulli i Pashkës. Bota e njeh për 900 e ca statujat e fashme të gurit në formë njeriu,

Read More