Një në katër persona mbi 60 vjeç në 2023-in, vendi i papërgatitur për moshat e vjetra

Një në katër persona mbi 60 vjeç në 2023-in, vendi i papërgatitur për moshat e vjetra

Popullsia e Shqipërisë përveç se po rrudhet me shpejtësi nga viti në vit, po pëson tranzicion, ku moshat e reja po reduktohen me shpejtësi, teksa po rritet armata e personave në moshe pensioni. Të dhënat

Read More
EUROSTAT publikon realitetin e trishtë/ 70% e të rinjve shqiptarë nuk kanë një dhomë të tyren, flenë në kuzhinë

EUROSTAT publikon realitetin e trishtë/ 70% e të rinjve shqiptarë nuk kanë një dhomë të tyren, flenë në kuzhinë

Sipas Eurostat, të rinjtë shqiptarë janë të dytët në Ballkanin Perëndimor që vuajnë nga fenomeni i jetesës në shtëpi të mbipopulluara. Statistikat tregojnë se gati 70% e të rinjve nga mosha 15 - 29 vjeç

Read More
Lumenjtë e Shqipërisë, të ndotur ose shumë të ndotur

Lumenjtë e Shqipërisë, të ndotur ose shumë të ndotur

Një studim i INSTAT zbulon se pjesa më e madhe e lumenjve të Shqipërisë janë tejet të ndotur – një problematikë që sipas ekspertëve të mjedisit është neglizhuar prej vitesh nga autoritetet dhe vazhdon të

Read More
Bregu: Bashkëpunimi rajonal nuk mund të merret si e mirëqenë

Bregu: Bashkëpunimi rajonal nuk mund të merret si e mirëqenë

Pjesëmarrësit e Takimit Vjetor të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal miratojnë Raportin Vjetor Budva - "Ky vit ka qenë më ndikuesi për Ballkanin Perëndimor, duke shënuar pikën e shumëpritur të kthesës drejt përmbushjes së angazhimeve të

Read More
Fëmijët, krahasimi me botën, sipas Unicef/ 1 në 4 fëmijë shqiptarë nuk hanë rregullisht fruta-perime

Fëmijët, krahasimi me botën, sipas Unicef/ 1 në 4 fëmijë shqiptarë nuk hanë rregullisht fruta-perime

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF), ka publikuar së fundmi raportin mbi gjendjen e fëmijëve nëpër botë duke u ndalur në idikatorë të ndryshëm. “Scan Intel” i ka analizuar të dhënat e këtij

Read More
Aksident në Lezhë, makina përfundon në kanal, disa të plagosur

Aksident në Lezhë, makina përfundon në kanal, disa të plagosur

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në dalje të fshatit Ungrej në Lezhë. Në automjet ka dalë nga rruga, duke përfunduar disa metra poshtë saj. Si pasojë e aksidentit, raportohet për disa të lënduar,

Read More
Bregu: Gjysma e të gjitha çrregullimeve mendore fillojnë para moshës 14 vjeçare.

Bregu: Gjysma e të gjitha çrregullimeve mendore fillojnë para moshës 14 vjeçare.

Çfarë do të thotë "një gram parandalim" kur vjen puna tek shëndeti mendor dhe a kujdesemi mjaftueshëm për të? Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit për Bashkëpunim Rajonal (RCC) flet për shëndetin mendor në një episod

Read More
Berisha: Do të ngrihemi me një lëvizje të fuqishme

Berisha: Do të ngrihemi me një lëvizje të fuqishme

Pas humbjes në zgjedhje, ish-kryeministri ka deklaruar se do të ketë protesta të fuqishme. Gjatë takimit me 61 kandidatët e bashkive, Berisha u shpreh se e vetmja rrugëdalje është që qytetarët të ngrihen dhe të

Read More
Pse duhen prova nga SPAK kur Rama vendos se kush arrestohet e kush jo?!

Pse duhen prova nga SPAK kur Rama vendos se kush arrestohet e kush jo?!

Nga Ylli Manjani E kuptoj drejtuesin e SPAK kur thotë se “është e vështirë të gjenden prova”. E vështirë është, vërtetë. Pikërisht për këtë shkak nuk e mirëkuptoj fare SPAK që ngre akuza e burgos

Read More
Presidenti dekreton ligjet për rritjen e pagave të zyrtarëve të lartë dhe administratën

Presidenti dekreton ligjet për rritjen e pagave të zyrtarëve të lartë dhe administratën

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar 3 ligjet për rritjen e pagave për ministrat, deputetët dhe administratën publike. Presidenti ka dekretuar ligjin për një ndryshim "për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në republikën e Shqipërisë", ligjin

Read More