1. Home
  2. Kuriozitete

Category: Kuriozitete

Pllaka 4000-vjeçare është ankesa më e vjetër në botë për shërbimin ndaj klientit

Pllaka 4000-vjeçare është ankesa më e vjetër në botë për shërbimin ndaj klientit

Në një pllakë kuneiforme nga Mesopotamia e lashtë, afërsisht 1750 pes, u gjet ajo që është ndoshta ankesa më e vjetër në histori. Ankesa është po aq njerëzore sa mbajtja e zemërimit, dhe në qytetin

Read More
5 keqkuptime të zakonshme rreth skizofrenisë

5 keqkuptime të zakonshme rreth skizofrenisë

Skizofrenia është një çrregullim mendor që mund të ndikojë në mendimet, perceptimet dhe sjelljet e dikujt. Njerëzit me këtë çrregullim zakonisht përjetojnë një kombinim të simptomave psikotike, duke përfshirë halucinacione, deluzione dhe sjellje të çrregullta.

Read More
E vërteta e “shtëpisë më të vetmuar në botë”

E vërteta e “shtëpisë më të vetmuar në botë”

Ndonjëherë gjithçka që dëshironi të bëni është të lini gjithçka pas dhe të ikni. Vendbanimi më i vetmuar në botë është vendi ku duhet të jemi. Një ndërtesë e vetme e bardhë mund të shihet

Read More
A i ndryshon vërtet njerëzit pushteti?

A i ndryshon vërtet njerëzit pushteti?

A është e vërtetë që pasja e një pozicioni me pushteti i korrupton njerëzit, duke i bërë ata më pak të ndjeshëm ndaj të tjerëve? Shkenca ka vite që e studion këtë fenomen, dhe ka

Read More
6 qytetërime të zhdukura

6 qytetërime të zhdukura

Gjatë gjithë rrjedhës së historisë njerëzore, qytetërime të mëdha janë ndërtuar, lulëzuar dhe kanë rënë. Shumë prej tyre janë dokumentuar mirë nga historianët, dhe qytetërimet e mëvonshme kanë mundur të gjurmojnë ngritjen dhe rënien e

Read More
A mundet një chatbot të bëjë një predikim të mirë? Qindra besimtarë ndjekin shërbimin në kishë të krijuar nga ChatGPT

A mundet një chatbot të bëjë një predikim të mirë? Qindra besimtarë ndjekin shërbimin në kishë të krijuar nga ChatGPT

Chatbot i inteligjencës artificiale u kërkoi besimtarëve në kishën e mbushur plot të Shën Palit në qytetin bavarez të Fuerth të ngriheshin nga stolat dhe të lavdëronin Zotin. Chatbot-i ChatGPT, i personifikuar nga një avatar

Read More
Arktiku mund të jetë pa akull në det deri në vitet 2030

Arktiku mund të jetë pa akull në det deri në vitet 2030

Akulli i detit në Arktik mund të shkrihet pothuajse plotësisht gjatë verës deri në vitet 2030 - afërsisht një dekadë më herët se sa ishte parashikuar - edhe nëse njerëzit reduktojnë në mënyrë drastike emetimet

Read More
A shkaktoi filmi “Barbie” mungesë të bojës rozë?

A shkaktoi filmi “Barbie” mungesë të bojës rozë?

Ndërsa ndërtonin setin për filmin e ri të Barbie me aksion live (me Margot Robbie si Barbie dhe Ryan Gosling si Ken), dizajnerët përdorën aq shumë nga një nuancë e veçantë e bojës fluoreshente fuchsia

Read More
“Lavd për misterin: Një poemë për Europën”/ Lexoni poezinë që NASA do t’i dërgojë hënës së Jupiterit

“Lavd për misterin: Një poemë për Europën”/ Lexoni poezinë që NASA do t’i dërgojë hënës së Jupiterit

NASA po dërgon një poezi nga poetja amerikane laureate Ada Limón në misionin e saj të ardhshëm Europa Clipper, i cili do të kërkojë jetë në hënën e akullt të Jupiterit, te quajtur Europa. Agjencia

Read More
Si e ndryshoi përgjithmonë njerëzimin pasqyra

Si e ndryshoi përgjithmonë njerëzimin pasqyra

Nga Stephen C. George Sipas mitit, Narcizi shumë i pashëm pa veten në një pellg me ujë, dhe ra në dashuri me reflektimin e tij, një auto-obsesion që në fund do t’i merrte jetën. Ndërsa

Read More