1. Home
  2. Kuriozitete

Category: Kuriozitete

“Kur kapiteni i ‘Titanikut’, njoftoi se; për dy orë e gjysmë, anija do të mbytej, ne u hodhëm në ujë dhe…”/ Historia e panjohur e tre vëllezërve korçarë, që i mbijetuan tragjedisë

“Kur kapiteni i ‘Titanikut’, njoftoi se; për dy orë e gjysmë, anija do të mbytej, ne u hodhëm në ujë dhe…”/ Historia e panjohur e tre vëllezërve korçarë, që i mbijetuan tragjedisë

Kaloi mbi një shekull nga gjëma mbinjerëzore, që 100 vjet përpara, mori 1517 jetë njerëzish e, sot po merr gjithnjë e më shumë përmasa legjende. Fundosja e Titanikut që konstruktorët e WIHTE STAR LINE e

Read More
Çfarë është turizmi zhytës? Një shpjegim i ekspeditës së Titanikut.

Çfarë është turizmi zhytës? Një shpjegim i ekspeditës së Titanikut.

Të shohësh rrënojat e Titanikut konsiderohet një udhëtim. Njeriu duhet të hipë në një anije zhytëse me madhësinë e një minibusi të ndërtuar për të përballuar presionin e zbritjes gati dy milje e gjysmë në

Read More
Cili është ndryshimi midis një solstici dhe një ekuinoksi?

Cili është ndryshimi midis një solstici dhe një ekuinoksi?

Siç rezulton, solsticet dhe ekuinokset janë të kundërta. Ne e dimë se stinët shkaktohen nga rrotullimi i lehtë i Tokës në boshtin e saj. Ndërsa Toka rrotullohet rreth Diellit, pika të ndryshme të Tokës marrin

Read More
Ajo çfarë hani mund të riprogramojë gjenet tuaja

Ajo çfarë hani mund të riprogramojë gjenet tuaja

Nga Monica Dus Njerëzit zakonisht mendojnë për ushqimin si kalori, energji dhe ushqim. Megjithatë, provat e fundit sugjerojnë se ushqimi gjithashtu "flet" me gjenomin tonë, i cili është plani gjenetik që drejton mënyrën se si

Read More
Kur filluan gratë të veshin pantallona?

Kur filluan gratë të veshin pantallona?

Në disa kultura, pantallonat kanë qenë veshje të zakonshme të veshura nga gratë për shekuj ose mijëvjeçarë. Ky nuk ishte rasti në pjesën më të madhe të shoqërisë perëndimore. Në Shtetet e Bashkuara, gratë zakonisht

Read More
Mekanizmi Antikythera, një zbulim shokues nga Greqia e lashtë

Mekanizmi Antikythera, një zbulim shokues nga Greqia e lashtë

Mekanizmi Antikythera është një orrery e lashtë greke me energji dore, e përshkruar si shembulli më i vjetër i një kompjuteri analog që përdoret për të parashikuar pozicionet astronomike dhe eklipset dekada përpara. Mund të

Read More
Uji i shpjeguar në 5 pyetje

Uji i shpjeguar në 5 pyetje

1. Çfarë është uji? Uji është një përbërës kimik inorganik që gjendet me bollëk në Tokë. Çdo molekulë uji përbëhet nga dy atome hidrogjeni dhe një atom oksigjeni. Uji i pastër është pa erë, pa

Read More
Këta ishuj të largët europianë do t’ju paguajnë 80,000 euro për të jetuar atje

Këta ishuj të largët europianë do t’ju paguajnë 80,000 euro për të jetuar atje

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të hiqni dorë nga gjithçka dhe të ‘rishpikni’ jetën tuaj në një ishull të largët, tani mund të jetë shansi juaj. Irlanda ka nisur një skemë e cila do të paguajë

Read More
Studimi zbulon saktësisht se sa kohë duan të jetojnë njerëzit: nuk është përgjithmonë

Studimi zbulon saktësisht se sa kohë duan të jetojnë njerëzit: nuk është përgjithmonë

Kërkimi i pavdekësisë është komploti i eposit më të vjetër të shkruar ndonjëherë. Me sa duket, alkimistët dhe konkuistadorët e kërkuan atë. Pretendimet për pleqërinë qesharake lulëzuan në BRSS. Duket se njerëzimi ka pasur gjithmonë

Read More
Kush e shpiku internetin?

Kush e shpiku internetin?

Ajo që shumica prej nesh mendojnë si internet është në të vërtetë vetëm fytyra e bukur e operacionit - dritaret e shfletuesve, faqet e internetit, URL-të dhe shiritat e kërkimit. Por interneti i vërtetë, truri

Read More