1. Home
  2. Kulturë

Category: Kulturë

Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar

Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar

Regjisori Altin Basha është emëruar drejtori i ri i Teatrit Kombëtar, duke zëvendësuar në këtë detyrë Hervin Çulin. Këshilli i Ministrave, miratoi sot vendimin për vendosjen e Bashës në krye të Teatrit Kombëtar. Më herët

Read More
Berisha tregon titujt e librave që bleu në Panairin e Librit

Berisha tregon titujt e librave që bleu në Panairin e Librit

Sali Berisha ka dalë sot me disa libra në duar nga Panairi i Librit që mbahet në Tiranë dhe kureshtja nuk i ka lënë gazetarët për të parë se çfarë lexon, kreu i opozitës kur

Read More
Panairi i Librit hap siparin ditën e sotme në edicionin e tij të 25-të.

Panairi i Librit hap siparin ditën e sotme në edicionin e tij të 25-të.

Ky vit priret ti ngjasojë viteve parapandemike për nga numri i pjesëmarrësve, me kufizime të shmangura dhe me një mori aktivitetesh të planifikuara. Problematika që prin listën e ankesave nga botuesit këtë vit është rritja

Read More
Zbulimi i ri në Itali mund të ‘rishkruajë historinë’

Zbulimi i ri në Itali mund të ‘rishkruajë historinë’

Historianëve mund t’u duhet të rishikojnë historinë e marrëdhënieve midis qytetërimit etrusk dhe Perandorisë Romake, pasi Ministria e Kulturës e Italisë njoftoi zbulimin e disa dhjetëra statujave prej bronzi në një burim të lashtë termal

Read More
Ana magjike e njeriut

Ana magjike e njeriut

Aurora borealis. Rrufeja sferike. Një yll kometë. Shiu pas një thatësire të gjatë. Gjahtarë që mendojnë se janë të padukshëm. Shërime me psalme “magjikë”. Një formulë në një sarkofag që ndihmon të vdekurin të zgjohet

Read More
Athina, një qytet përballë Sokratit

Athina, një qytet përballë Sokratit

* Mund të kishte shpëtuar, të arratisej i ndihmuar nga dishepujt e tij besnikë. Sokrati nuk e bëri sepse nuk do të donte kurrë t’u kundërvihej rregullave të qytetit të tij. Dhe ishte pikërisht qyteti

Read More
Piktura e humbur e Rubens, e rizbuluar pas dy shekujsh, mund të shitet për 35 milionë dollarë

Piktura e humbur e Rubens, e rizbuluar pas dy shekujsh, mund të shitet për 35 milionë dollarë

E veshur me një fustan të artë dhe të kuq, flokët e saj bronzi të shkëlqyeshme të tërhequra mbrapa mbi njërën shpatull, Salomeja e re, e bija e mbretit Herod, vështron kokën e prerë të

Read More
Si u bë Charlie Chaplin një ikonë mbarëbotërore?

Si u bë Charlie Chaplin një ikonë mbarëbotërore?

Një nga figurat më ikonike të filmit, Charlie Chaplin lindi më 16 prill 1889 në Londër. I lindur në varfëri, Charlie e gjeti veten në shtëpinë e punës dy herë para moshës nëntë vjeç. Babai

Read More
Qyteti që europianët u përpoqën ta fshijnë

Qyteti që europianët u përpoqën ta fshijnë

Zimbabveja e Madhe ishte një vend ku njerëzit jetonin dhe punonin, një vend ku ata vinin për të adhuruar – dhe ende e bëjnë. Ndihej e gjallë. Zimbabveja e Madhe është emri i mbetjeve të

Read More
Jeta dhe fati: Romani sovjetik ‘shumë i rrezikshëm për t’u lexuar’

Jeta dhe fati: Romani sovjetik ‘shumë i rrezikshëm për t’u lexuar’

Muajt ​​e fundit, protestuesit në Rusi janë arrestuar për protestë me fletë të bardha, shpërndarjen e kopjeve të 1984 të Orwell dhe për cilësimin e një konflikti që ka vrarë tashmë dhjetëra mijëra ushtarë rusë

Read More